Genellikle yaşlı erkek ve kadınlarda daha sık rastlanan derin toplardamar pıhtılaşması, hamilelik dönemindeki kadınların da ekstra dikkatli olmaları gereken bir durumdur. Peki, kendinizi derin toplardamar pıhtılaşmasından nasıl korursunuz?

Hareket edin

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak kanın, bacaklarda birikmesine neden olur ve bu da pıhtı oluşumunu tetikler. Her saat başı ya da 2 saatte bir ayağa kalkıp hareket etmek akıllıca olacaktır. Eğer bir hafta ya da daha uzun süre hareket edemeyecekseniz (ameliyatlı ya da alçıdaysanız) ne yapmanız gerektiği hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

Sağlıklı yaşayın

Eğer sigara içiyorsanız bırakın, kilonuza dikkat edin ve bol bol su için. Vücudu susuz bırakmazsanız pıhtı oluşumu riskini de azaltırsınız.

İlaçları bilinçli tüketin

Eğer ailenizde derin toplardamar pıhtılaşması geçmişi varsa siz de risk grubundasınız demektir. Bu durumda doğum kontrol hapı sizin için doğru korunma yöntemi olmayabilir.

Belirtileri bilin

Derin toplardamar pıhtılaşmasını fark etmek zor olabilir çünkü bazı semptomları başka hastalıkların da semptomları olabilir. Ağrı, şişlik, kızarma, sorunlu bölgede ısı ve bacakta renk değişimleri görürseniz derhal doktora danışın.

Ayrıca açıklanamaz ani nefes darlığı da akciğerlere giden pıhtının habercisi olabilir. Kan öksürmek, ani kalp atış hızı artışı ve göğüs ağrısı da kan pıhtısının habercisi olabilmektedir.

Proaktif olun

Eğer yaralandıysanız ya da ameliyata girecekseniz, doktorunuzla derin toplardamar pıhtılaşmasını önlemek hakkında görüşün. Eğer yukarıdaki semptomları yaşıyorsanız en yakın acil servise gidin ve doğum kontrol hapı kullanıyorsanız oradaki görevlileri bu konuda bilgilendirin.