Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yakup Çetinkaya, 12-19 Nisan Kalp Sağlığı Haftası’nda kalp sağlığını korumak için önerilerde bulundu.

Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Yakup Çetinkaya, “Dünyada ve ülkemizde yaşamı tehdit eden en önemli hastalıkların başında kalp krizleri ve kalp damar hastalıkları gelir. Kalp ve damar hastalıkları ile mücadelede toplum bilinci oluşturmak ve özellikle kalp hastalığı riski bulunan kişileri bundan korunmaya yönelik motive etmek önemli bir sosyal sorumluluktur” dedi.

Uz. Dr. Yakup Çetinkaya, 12-19 Nisan Kalp Sağlığı Haftası’nda kalp sağlığını korumaya yönelik şu önerilerde bulundu:

“Kalp hastalarında görülen en sık şikâyetler arasında; sıkıştırıcı özellikte göğüs ağrısı, eforla gelen nefes darlığı, öncesine göre daha çabuk yorulma, ani veya sürekli çarpıntı, öksürük, el ve ayaklarda morarma, baş ve ense ağrıları, baş dönmesi, bayılma, ayaklarda halsizlik, eklem ağrıları bulunur. Bu şikayetleri olanların en kısa zamanda bir kardiyoloji uzmanına başvurup gerekli kontrolleri yaptırması önemlidir.”

Sigaradan uzak durun

“Sigara, kalp krizine yol açan en önemli bir faktörlerden biridir. Özellikle erken yaşta sigaraya başlamak ve uzun süre sigara kullanmak, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına neden olabilir. Sigara içmiş ve bırakmış kişilerde, kalp krizi ihtimali yıllar geçtikçe azalır. Aşırı yağlı ve hayvansal gıdalar da kalp hastalıklarına sebep olabilir. Sağlıklı ve yeterli beslenmeye dikkat edilmeli ve aşırı yağlı besin tüketiminden uzak durulmalıdır. Vitamin ve mineral açısından zengin, düşük kalorili gıdalar tüketilmelidir. Lifli gıda tüketimi artırılmalı, haftada en az iki gün balık yenilmelidir.”