Kalp çarpıntısı, kişinin ani kalp atış hızlanmasına verilen addır. Kalp çarpıntılarının nedeni stres, sigara, alkol, kafein, egzersiz, ilaçlar ya da nadir olarak ortaya çıkmamış hastalıklar olabilir.

Kalp çarpıntısı kişiyi endişelendirebilir ama genellikle zararsızdır. Çok nadir durumlarda nedeni medikal bir durum olabilir. Mesela aritmi. Bu durumda tedavi gerekebilir.

Semptomlar

Atlayan kalp atışı
Çırpınma gibi kalp atışı
Çok hızlı atan kalp
Normalden daha kuvvetli atan kalp
Kalp atışını boynunuzda, göğsünüzde veya boğazınızda hissedebilirsiniz. Kalp çarpıntısı siz hareket halindeyken ya da dinlenirken gerçekleşebilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Nadiren gerçekleşen ve kısa süren (birkaç saniye) çarpıntılar için doktora gitmenize gerek yoktur ama kalp hastalığı geçmişiniz varsa, sık aralıklarla bu durumu yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır. Doktorunuz büyük ihtimalle size kalp monitörüne girmenizi önerecektir. Böylece kalp hastalığınız olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer çarpıntılarınızın ardından aşağıdaki durumları yaşarsanız hemen doktora görünmelisiniz;

Göğüste rahatsızlık ya da ağrı
Bayılma
Nefes kesilmesi
Şiddetli baş dönmesi

Kalp çarpıntısının nedenleri?

Kuvvetli duygusal tepkiler. Stres ve endişe
Ağır egzersiz
Kafein
Nikotin
Ateş
Menstrüasyon, hamilelik ya da menopozdan dolayı ortaya çıkan hormon değişimleri
Astım için nefes yoluyla alınan ilaçlar
Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları
Fakat sık rastlanan kalp çarpıntılarının nedeni daha ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Mesela aşırı çalışan tiroid bezleri ya da normal olmayan kalp ritmi gibi.