Kegel egzersizleri

İdrar tutmada kullanılan kasları hedef alan kegel egzersizleri sizin için son derece önemli. İdrar kaçırmanın erken zamanlarında kegel egzersizleri bu sorunu tamamen ortadan kaldırmanızı sağlamaktadır.

6-12 hafta boyunca düzenli olarak yaptığınız kegel egzersizleri size ihtiyacınız olan desteği sağlayacaktır. Sorun ortadan kalktıktan sonra da bu egzersizleri uygulamaya devam edin.

Magnezyum

Doğru kas ve sinir sistemi sağlığı için magnezyum çok önemlidir. Bazı doktorlar, magnezyumun idrar kaçırma sorununu ortadan kaldırdığına inanmaktadırlar.

Mesanenizi eğitin

Bu, biraz tekrar gerektirir ama işe yarar. İşe, tuvalet ihtiyacınızı 10 dakika geç gidermekle başlayın ve bunu zamanla 20 dakikaya çıkartın.

D vitamini

D vitamini kalsiyum sağlar ve sağlıklı kemikler için de önemlidir. Ayrıca araştırmalar idrar kaçırmaya karşı da başarılı sonuçlar sağladığını göstermektedir.

Fit olun

Fazla kiloluysanız kilo vermek idrar kaçırma probleminizi ortadan kaldırmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Fazla karın bölgesi yağı mesaneye ve pelvik kaslara baskı yapar. Birkaç kilo vermek size mesane kontrolünde yardımcı olacaktır.

Susuz kalmayın

Kulağa yanlış gelse de yeterli miktarda su içmek idrar kaçırmayla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer su ihtiyacınızı gidermezseniz kabızlık problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu da mesanenizi rahatsız edip, idrar kaçırmanıza sebep olur. Günde 6-8 bardak sıvı almaya özen gösterin.

Sigarayı bırakın

Nikotin, mesaneyi rahatsız eder. Yunanistan’daki Aristotelian Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma aşırı sigara tüketenlerin, sigara içmeyenlere oranla daha sık idrar kaçırma problemine yakalandıklarını göstermiştir.