ağız kokusundan kurtulma, ağız kokusu, ağız kokusu nedenleri


Kötü ağız kokusu, Halitozis, toplumun geneline yayılan bir sorun ve her dört kişiden biri ağız kokusu problemi yaşıyor. Önemsenmeyen ağız kokusu ise, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, metabolizma bozuklukları, bademcik iltihabı ve diş eti rahatsızlıkları gibi hastalıkların habercisi olabiliyor.

Hospitadent Yönetim Kurulu Üyesi Dt. Selçuk Özbölük, ağız kokusu probleminin kişinin özgüvenini kaybetmesine neden olabileceğini belirterek ağız kokusu problemi olanların tedaviye bir an önce başlamaları gerektiğini belirtti.

Ağız kokusu ile ilgili genel bilgiler

Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler ağız kokusuna neden olur.

Ağız kokusu ağız ve diş sağlığına gerekli önemin gösterilmemesinden de kaynaklanabilir belli hastalıkların habercisi de olabilir.

Ağız kokusu, sosyal hayatta bireylerin özgüvenlerini kaybetmelerine neden olup evlilikleri bile etkileyebilir.

Ağız kokusunu önlemek için öncelikle ağız kokusuna sebep olan problem teşhis edilmeli ve sebebe yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Ağız kokusunu önlemek için kokuya neden olan yiyecek ve içeceklerden kaçınmalıdır.

Ağız kokusundan kurtulmak için yapılması gerekenler

Ağızdaki tüm diş çürükleri, kırık dolgu veya kron-köprü tedavi edilmeli; gömük ve sorunlu dişler çekilmelidir.

Ağız kokusunun başlıca ve en önemli nedenleri diş ve diş eti hastalıklarıdır. Bu sebeple ağız muayenesi ve bakımı için diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmelidir.

Protez, dolgu, diş köprüleri aralarına kaçan ve orada kalan yiyecekler kötü kokuya sebep olacağından her gece protezleri çıkarmak ve temizlemek, sabah tekrar takmak gerekir.