Doğru yoga çeşidini bulun!

Stüdyolar ve spor salonları size pek çok yoga çeşidi sunuyorlar. Genellikle hepsi vücudu güçlendiriyor, sizi esnekleştiriyor ve denge yeteneğinizi arttırıyorlar. Daha ileri seviyedeki yoga seansları ise sizi şekle sokuyor ve zayıflatıyorlar.

Size uygun yoga şeklini bulmak içinse tek yapmanız gereken hedefinizin ne olduğunu belirlemek.

Hatha

Kimlere uygun?

Başlangıç seviyesindekilere

Bu yoga çeşidinde duruşlar kolay ve sakin bir şekilde yapılıyor. Bu nedenle de yogaya yeni başlayanlar için ideal.

Haftada 1-2 defa Hatha yoga sınıfına katılmanız, stresinizi azaltmayı da sağlayacaktır.

Ashtanga ve Güç Yogası

Kimlere uygun?

Kilo vermek isteyenlere

Bu yoga çeşidi, hem normal yoganın faydalarını sağlıyor hem de kardiyo özelliğine sahip. Bir duruştan diğerine dinlenmeden geçiliyor ve yüksek miktarda kalori yakmanızı sağlıyor. Bu yoga çeşidi, yüksek oranda terlemenizi de sağlıyor .

Yin Yoga

Kimlere uygun?

Rahatlamak isteyenlere

İsmini yin-yangin rahat yarısından alan bu yoga çeşidi, yavaş bir şekilde hareket etmenizi gerektiriyor. Sinir sisteminize iyi geliyor ve sizi stres ve ağrılarınızdan arındırıyor.

İyengar

Kimlere uygun ?

Yaralanmalara ve incinmeye yatkın vücuda sahip olanlara

Bütün yoga derslerinde yapılan duruşlar gelenekseldir. Aralarındaki fark ise nasıl yapıldıklarından ibarettir. Iyengar eğitmenleri, vücudun hangi pozisyonlarda kolayca incinebileceklerini bilirler ve bunları daha güvenli ve dikkatli şekilde uygularlar. Üstelik duruşların arasında size vücudunuzun duruşunu mükemmelleştirmeniz için zaman tanırlar.