Sigara içmek

Sigara içmek, beyne giden kan oranını azaltır ve bu da hafıza sorunlarına neden olabilir.

Fazla yağlı beslenmek

Sürekli kızartma ve fast food yemek hafıza sorunlarına neden olabilir. Araştırmalar da bunu kanıtlamıştır.

Stres

Stres hormonlarının beynin hafızayla ilgili bölümüne zarar verdiği bilinmektedir.

Mikroplar

Grip gibi hastalıklar hafızanızı kötü yönde etkiler. Kişi ne kadar sık hastalanıyorsa hafızasının bundan etkilenme ihtimali o kadar çoktur.

Uyku eksikliği

Yetersiz uykunun pek çok zararı vardır. Bunlardan biri de hafızanıza yaptığı zarardır. Kuvvetli bir hafıza için yeterli uyku almaya özen gösterin.

Endişe ve depresyon

Sürekli bir şeyler için endişe etmek, depresyon ve bipolar hastalığı hafızaya zarar verir. Son zamanlarda depresyondan muzdaripseniz ya da aşırı endişeliyseniz hafıza kaybı yaşamanız çok normaldir.

İlaçlar

Xanax, Valium ve Ativan gibi ilaçlar kısa süreli hafızanızda problemler yaşamanıza neden olabilirler. Kalp ilaçları da bu yönde yan etkilere sebep olabilirler. Ayrıca uyku ilaçları, antihistaminikler ve ağrı kesiciler de aynı yan etkiye neden olabilir.

B12 eksikliği

Vejeteryanların daha çok risk altında bulunduğu bu eksiklik çeşidi hafıza kayıplarına neden olur. B12 almak için hayvansal gıdalar çok önemlidir. B12 eksikliği aynı zamanda halsizlik, iştah kaybı, kilo kaybı ve kabızlığa da neden olabilmektedir.

Doğru çalışmayan tiroid

Tiroid problemleri hafıza kaybına neden olabilmektedir.

Sıcak basmaları

Her sıcak basmasında aynı zamanda beyninizde sislenme olabilmektedir. Kadınlar, menopoz gibi dönemlerde sık sık sıcak basmaları yaşarlar ve bu da hafıza kaybını tetikler. Ne şanslıyız ki sıcak basmaları beynimize zarar vermez sadece hafızayı zayıflatırlar. Sıcak basmaları geçtiğinde hafıza kaybınız da son bulacaktır.