Gut, son derece ağrılı bir eklem iltihabı hastalığıdır ve nedeni de iğne sivriliğinde oluşan ürik asit kristalleridir.

Ayak başparmağı, Gut hastalığının en çok başladığı yerdir. Gut hastalığı ayrıca ayakta, bileklerde, dizlerde ve ellerde oluşabilmektedir.

Gut atakları günlerce hatta aylarca sürebilmektedir. Erkekler ve obez kişilerin bu hastalığa yakalanma ihtimalleri daha yüksektir. Eğer siz de Gut hastalığına yatkın bir vücuda sahipseniz aşağıdaki gıdalardan kaçınmanız gerekmektedir.

Kırmızı et

Konu pürin içeriği olunca bütün etler aynı şekilde üretilmişlerdir. Beyaz et genellikle kırmızı etten daha sağlıklıdır fakat arada bir kırmızı et yemekte de sakınca yoktur. Genelde beyaz et tüketmeyi tercih edin.

Bira

Bira, ürik asit seviyenizi arttırdığı ve vücudunuzun maddelerden arınmasını zorlaştırdığı için kaçınılması gereken bir içecektir. Şarap, sizin için daha iyi bir tercih olacaktır ama unutmayın ki aşırı alkol tüketmek kimse için yararlı değildir.

Deniz tarağı

Gutunuz alevlendiği zaman deniz ürünleri ve eti tüketmeyi kesmelisiniz. Çünkü bunlar, pürin açısından zengindirler ve pürin, vücutta ürik asite dönüştürülür.

Ringa balığı

Bazı deniz ürünleri arada bir tüketilebilecek olsalar da diğerleri tamamen beslenmenizden çıkartılmalıdırlar.

Özellikle de ringa balığı, ton balığı ve ançuez.

Fakat karides, ıstakoz, yılan balığı, yengeç yemenizde bir sakınca yoktur.

Hindi

Hindi ve kaz eti pürin açısından zengindirler bu nedenle onları tüketmekten kaçınmalısınız.

Tavuk ve ördek ise tüketebileceğiniz en güvenli seçeneklerdir. Yine de size önerimiz deri ve göğüs eti yerine but tüketmeniz olacaktır.