Güneş; vücudun büyüme ve onarımı için gerekli kalsiyum ile fosfatın kanda yeterli düzeyde kalmasını sağlayan ve savunma sistemine yardımcı olan D vitamininin ana kaynağıdır.

TOBB ETÜ Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Murat Baykır, güneşin azının karar çoğunun ise zarar olduğunu belirterek güneş ışınlarından korunmanın gerekli olduğunu bildirdi.

Güneş ve UV ışınları

Güneş ve UV ışınları ile karşılaşmak; hücre DNA’larını bozarak, bağışıklık sistemini baskılayarak, başta deri kanserleri olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olur.

Ancak güneş ışınları, sadece zararlı etkiler taşımazlar, özellikle UVB ışını D vitamininin en önemli kaynağıdır ve görme duyusu üzerine olumlu etkileri, patojen mikroorganizmaların yok edilmesi, insan psikolojisine olumlu etkileri ve bazı deri hastalıklarında da yararlı etkileri vardır.

D vitamini

D vitamini;

Kemik oluşumu, mineralizasyonu, büyüme ve onarım için gerekli olan kalsiyum ve fosfatın kanda yeterli düzeyde kalmasını sağlar.

Vücudun savunma sisteminde görev alır.

İnce bağırsaktan kalsiyum emilimini artırır.

Günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık %80-90’ı güneş ışınlarından elde edilir.

Besin ve gıdalardan ise maalesef çok düşük bir miktar alınır.

Süt, yoğurt, ekmek, tahıllar, balık, et, peynir ve yumurta D vitamini içeren gıdalardır.

D vitamini içeren gıdalarda hem D2 hem de D3 vitamini varken, güneş daha çok D3 kaynağıdır.

Sağlık üzerindeki olumlu etkilerin ortaya çıkabilmesi için vücutta D vitamini düzeyinin normal seviyede kalması gerekmektedir.