Son günlerde yaşanılan mevsim değişikliklerine vücudun adapte olabilmesi için doğal detoks olarak bilinen ‘Hacamat’ yöntemi tavsiye edildi.

Medicana Konya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, bedenin mevsimsel değişikliklere adapte olabilmesi için, vücuttaki toksinlerden arınması gerektiğini belirterek ‘Hacamat’ yöntemi hakkında bilgi verdi.

Doktor Portakal, “Özellikle bugünlerde faydasını gördüğümüz Hacamat kupa tedavisini bir detoks işlemi. Normal kan alma yönteminden çok farklı, çünkü cildimizin altında lenfatik dolaşım denilen bir dolaşım daha var.

Damardan alınan kanda vücudumuz için faydalıdır, oksijeni azalmış kan alınır ama hacamat kupa tedavisindeki yöntem ile cilt altındaki lenfatik dolaşım harekete geçtiği için faydasını hemen görüyoruz. Vücuttaki en oksijeni azalmış olan kan alındığı için vücudumuzda bir hafiflik kaslarımızda bir esneklik olur. Hacamat kupa tedavisi baş ağrısından yorgunluğa, hormon problemlerinden metabolik problemlere kadar birçok yöntemde faydalıdır” dedi.

“Hacamatın şimdi tam zamanı”

Hacamat kupa tedavisi için özellikle ilkbahar aylarının tam zamanı olduğunu belirten Mehmet Portakal sözlerine şöyle devam etti; “Rahatsızlığa göre ilkbahar ve sonbahar aylarında öneriyoruz. Bu yöntemin vücutta belli noktaları var ve hastalığa göre yapılıyor.

Önemli olan problem neredeyse o bölgeyi iyi tespit edip özellikle akupunktur noktalarına anatomik bölgelerinde enerji santralleri vardır. Oraya uygulandığında sonuçlar da çok güzel oluyor. Hacamatın bir önemi de bizim için Peygamber Efendimizin de bu yöntemi uygulamış ve arkadaşlarına önermiş olması. O yüzden özellikle kameri ayların 15’inden sonra dolunaydan sonraki tek günlerde önerilir. Ama AKUT bir pro