Mevsim geçişlerinden, spor kazalarından ya da ileri yaştan kaynaklanan diz ağrıları tedavisine yeni bir soluk getiren proloterapi tedavisi ile ilgili Uzm. Dr. Önder Taylan Çifçi önemli bilgiler verdi.

Uzm. Dr. İlker Solmaz tarafından kurulan Türkiye Proloterapi ve Ağrı Kliniği hekimlerinden Dr. Önder Taylan Çifçi Proloterapi yönteminde özel teknikler içeren enjeksiyonlar ile tedavinin sonunda vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmalarının harekete geçmesi ve ağrılardan kurtulmanın mümkün olduğunu vurguladı.

Diz ağrısı çok yaygın bir sağlık sorunu

Dr. Önder TaylanÇifçi, diz ağrılarının toplumda yaygın olarak görülen bir sağlık sorunu olduğunu söyleyerek; “Dizlerde ağrı şikayeti kliniğimize en sık başvuru nedenlerinden birisi. Halk arasında kireçlenme olarak bilinen durum artık yalnızca yaşlılıkta değil çok daha erken yaşlarda ortaya çıkmakta. Ailesel özellik göstermesinin yanısıra hareketsizlik, obezite, diz üzerine çökerek veya dizi bir yere dayayarak çalışma, uzun süreler ayakta durma, asidik beslenme gibi faktörlerle görülme sıklığı artmakta.Diz ekleminin dejenerasyonu,ağrı ve temel ihtiyaçların karşılanmasında bile güçlük çekme gibi sonuçlar doğuruyor. Fizik tedavi ve egzersiz alışılagelmiş tedaviler olarak ilk planda tercih edilebiliyor. Bunların dışında deneyimli ellerde uygulanan Proloterapi diz ameliyatı olan hastalarda bile umut vadeden bir tedavi.” diye belirtti.

Ayrıca; Proloterapi’ninligamentler, tendonlar ve dejenere olmuş eklemlerden ortaya çıkan ağrılar için uygun bir tedavi yöntemi olduğundan bahseden Dr. Önder Taylan Çifçi; “Proloterapi, ligament ve tendonları güçlendirmek için kullanılır. Ligament hasarlanmaları, eklemlerin dejenere olmasının öncelikli sebebi olarak görülmektedir. Bununla birlikte dejenere olmuş eklemlerin etrafındaki ligamentlerde de genellikle hassasiyet olmaktadır. Bu gerçekten yola çıkılarak baktığımızda dejeneratifartrit ve dejenere olmuş yapılar Proloterapi’ye güzel bir şekilde cevap vermektedirler.”dedi.