Diyabet, zor fark edilen semptomları nedeniyle, gizli katil olarak da bilinir. Zaten günümüzde pek çok insan, diyabet hastası olduğunu bilmeden yaşamlarına devam etmekteler.

Diyabet hastası olup olmadığınızı bilmenin en doğru yolu kan testi yaptırmaktır. Ama aşağıdaki semptomları yaşıyorsanız kan testinizi ihmal etmeyin.

İdrara çıkmada artış, aşırı susama

Eğer sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsanız, gece tuvalete gitmek için sık sık uyanıyorsanız şeker hastası olabilirsiniz.

Diyabet hastalığında böbrekler, ekstra glikozdan kurtulmak için çok çalışırlar ve sık sık tuvalete çıkmanızı gerektirebilirler. Aşırı susama da vücudunuzun su kaybını dengelemeye çalışmasıdır.

Kilo kaybı

Çok yüksek kan şekeri ani kilo kayıplarına neden olabilir. Son 2-3 ay içinde 5-10 kg. verdiyseniz bu normal bir durum değildir.

İnsülin hormonu, hücrelere glikoz taşıyamadığında vücut, aç kaldığını düşünür ve kaslardaki proteini yakmaya başlar. Bu sırada böbrekler de fazla şekerini vücuttan atmak için ekstra çalışırlar ve bunun sonucunda kalori kaybı ve böbreklerde yıpranma ortaya çıkar.

Mantar enfeksiyonları

Diyabet, bazı enfeksiyonların çok daha kolay kapılmalarına neden olur. Bunların arasında en sık rastlanılan mantar enfeksiyonlarıdır.

Halsizlik ve rahatsızlık

İnsanların kan şekerleri yüksek olduğunda (süresine bağlı olarak) kronik olarak kendilerini kötü hissetmeye başlayabilirler.

Yorgun olmak sinirli olmanıza neden olabilir.

Açlık

Aşırı acıkmak diyabetin bir diğer belirtisidir.

Bulanık görüş

Görüşte bozukluk, zaman zaman ışık parlamaları görmek, uçuşan bir şeyler görmek yüksek kan şekerinin sonucunda olabilirler.