İşte dişlerinize zarar verebilecek etkenler:

Sıcak içecekler

Kahve ve siyah çaylar dişlerde leke bırakırlar. Bu tip içecekleri ölçülü şekilde tüketin. Her gün daha çok su için ve kahve ya da çayınıza süt katarak asitleri nötralize edin.

Yaşlanmak

Bizler yaşlandıkça dişlerimiz de yaşlanırlar. Dişlerinizi korumanın yolu florür korumanızı güçlendirmekten geçer. Yaşlılar dişlerini düzenli olarak florürlü bir diş macunuyla fırçalamaya özen göstermelidirler.

Doğum kontrol hapları

Bu haplar hamileliği taklit ettikleri için dişeti iltahaplanmalarına ve enfeksiyonlara neden olabilirler.

Araştırmalar, doğum kontrol hapı kullanan kadınların, diş çekim işlemlerinden sonra, daha uzun sürede iyileştiklerini kanıtlamıştır.

Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız dişçinizle bunun etkilerini konuşmanız sizin için akıllıca olacaktır.

Diş ipi kullanmamak

Diş ipi kullanmak da en az dişleri fırçalamak kadar önemlidir. Diş ipi kullanmak, dişe yapılan plakları ve artıkları çıkartmanızı sağlar hatta nefes kokusunu önler.

Yanlış zamanda diş fırçalamak

Bize, her yemekten sonra dişleri fırçalamak öğretilmiş olsa da, yediklerimizle alakalı olarak, bu her zaman doğru değildir.

Yüksek asitli yemek ve içeceklerden sonra (şarap, kahve, turunçgiller, gazlı içecekler) su ile asitleri nötralize etmek, 1 saat bekledikten sonra da dişleri fırçalamak akıllıca olacaktır.

Karbonatlı içeceklerden hemen sonra dişleri fırçalamak diş erozyonlarına neden olur.

Şarap

Düzenli şarap tüketimi, diş minenize zarar verir. Şarap içerken diş minelerinize daha az zarar vermek için küçük yudumlar alın ve arada su içerek dişlerinizi temizleyin.