Sağlıklı dişlere ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak hepimizin arzusu! Bunun için en başta ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmemiz gerekiyor. Ne yazık ki çoğumuz konuyla ilgili doğru sandığımız birçok yanlış bilgiye sahibiz. Bu doğru bilinen yanlışlar ise zamanla diş hastalıklarına hatta diş kayıplarına bile yol açabiliyor. Memorial Suadiye Tıp Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Dt. Aslı Tapan yaygın olarak bilinen 10 yanlışı “18-24 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası”na özel olarak anlattı.

Yanlış: “Diş ipi ve ara yüz fırçası diş etlerini kanatır ve dolgulara zarar verir”

Doğru: Diş ipi ve ara yüz fırçası, iyi restore edilmiş kaplama ve dolguların arasına bile son derece rahat bir şekilde girip temizliği sağlar. Çürüksüz ve sağlıklı bir ağız için ara yüz temizliğinin önemli olduğunu unutmayın ve hangi ürünün nasıl kullanılacağı konusunda diş hekiminizden bilgi alın.

Yanlış: “Ağız kokusuna sakız, pastil, gargara ve spreyler kesin çözüm sunar”

Doğru: Ağız kokusuna, ağızdaki bakteriler neden olabilir. Bunun yanı sıra temizliği iyi yapılmayan sorunlu bir ağızda koku daha fazla olabilir. Ağız içinde ve dişlerde hiçbir problem olmamasına rağmen ağız kokusu varsa bunun sebebi mutlaka araştırılmalı. Solunum yolları, mide, yemek borusu, böbrek rahatsızlıkları gibi birçok faktör ağız kokusunun sebebi olabilir.

Yanlış: “Diş taşları temizletilse de kısa bir zaman sonra tekrar oluşur”