esnek olmak için ne yapmalıyız youtube, esnek olmanın yolları, esnek olmanın yolları video, esnek olmak için ne yapmalıyız, esnek olmak için ne yapmalıyım, çok esnek olmak için ne yapmalıyız


Günlük yapılacak birkaç hareketle daha esnek olabilirsiniz.

Sabah başlayın

Vücudunuzu güne bu alışkanlıkla başlatın. Böylece, enerjik de olursunuz. Sabahları yatağınızda yapabileceğiniz esneme hareketleri nazik ve sizi rahatlatacak şekilde olmalıdır.

Vücudunuzu soğutmayı unutmayın

Egzersiz sonrası soğuma hareketleri önemlidir. Özellikle de bisiklete biniyor ya da koşuyorsanız. Çünkü bu tip egzersizler eklemlerinizin gerginleşmelerine neden olurlar. Vücudunuzu açın ve esnekliğinizi arttırın.

Yuvarlanın

Doğru şekilde yuvarlanmanın vücudunuzda oluşan kuluçları açtığı ve gergin kasları rahatlattığı bir sır değil. Bundan dolayı, kendinize köpük bir silindir alın ve bununla yapabileceğiniz egzersizleri araştırarak vücudunuzu hem rahatlatın hem de daha esnek hale getirin.

Egzersizinizi tamamlayın

Eğer esnek olmak konusunda ciddiyseniz yoga ya da pilatesi mutlaka egzersiz düzeninize katın. Yoga ve pilates, esnemenizi ve kaslarınızı güçlendirmenizi sağlarlar.

Sorunlu noktalara odaklanın

Esneme hareketleri, esneklik kazanma rutininizin bir parçası olmalılar ama bunu yaparken özellikle problemli noktalara odaklanmak çok önemlidir. Eğer gün boyu oturarak çalışıyorsanız omuz ve kalça için olan esneme hareketlerini uygulamanızı öneririz. Esneme hareketlerini uygularken, bir hareketten diğerine geçmeden önce o pozisyonda biraz kalın fakat yaptığını hareket size ağrı veriyorsa hareketi yapmayı hemen bırakın.

Düzenli esneme yapmak, egzersizlerden daha çok verim almanızı sağlayacaktır.