Kemik hastalıklarının yanı sıra kalp sorunlarından alerjik rahatsızlıklara, metabolizma bozukluklarından kansere kadar birçok hastalığa davetiye çıkaran D vitamini eksikliğine dikkat çekmek isteyen “Dünya D Vitamini Komitesi”, 2007 yılında Kasım ayını “D Vitamini Farkındalık Ayı” ilan etmişti. Bu yılki farkındalık ayı kapsamında, Çocuk Sağlığı Hastalıkları Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, dünyadaki insanların %50’sinin muzdarip olduğu D vitamini eksikliğinin zararlarını ve tedavisini anlattı.

D vitamini eksikliği ne sıklıkla görülüyor?

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre, D vitamini eksikliğinde ilk sırada, %90 gibi büyük bir rakamla Kanada geliyor. Kanada’yı, %60’la Amerika ve %55 ile Avrupa ortalaması takip ediyor. Bazı araştırmalara göre, Türkiye’nin %70’i de D vitamini eksikliği yaşıyor.

D vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden oluyor?

D vitamini eksikliği yüksek tansiyondan kansere kadar pek çok hastalığa neden olabiliyor. Yaz aylarında D vitamini ihtiyacımızın %95’ini güneşten karşılayabiliyoruz. Sonbahar ve kış aylarında evden çıkma sıklığı azaldıkça D vitamini eksikliği baş gösteriyor. Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, D vitamini eksikliği sadece kemikleri etkilemiyor. Aynı zamanda alerjik rinit, alerjik astım, atopik dermait, sedef hastalığı gibi alerjik hastalıklar, kolon, bağırsak, pankreas, kadın üreme organları ile ilgili kanserler, metabolik sendrom, şişmanlık, tip II diyabet gibi metabolizmayla ilgili rahatsızlıklar ve hipertansiyon gibi kalp hastalıklarının D vitamini eksikliğiyle olan ilişkisi de yapılan araştırmalarla kanıtlandı.