Cilt kanseri çeşitleri

En sık rastlanan cilt kanseri çeşitleri bazal hücreli karsinoma ve melanomdur.

Bazal hücreli karsinoma

En sık rastlanan cilt kanseri çeşitlerinden olan bu kanser formu, cildin en alt tabakasında oluşur, cildi ve dokuyu yıpratır. Genellikle kendini pembemsi, yarı saydam bir çıkıntı olarak gösterir. Bu nedenle genellikle sivilce sanılabilmektedir. Bu kanser tipi genellikle vücudun güneşe maruz kalmış bölgelerinde görülür. Genellikle de yüz ve boyunda. Çok nadir olarak vücudun başka bölgelerine sıçrar.

Yassı hücreli karsinoma

Bu kanser tipi, cildin üst tabakasında şekillenir. Erken teşhis edildiğinde ise genellikle başka bölgelere sıçramadan kontrol altına alınabilmektedir. Görünümü sert kabuklu bir tepecik ya da sivri uçlu, ten renginde oluşumlar gibidir. Bu sebeple sık sık yara kabuğu sanılabilmektedir. Cildin, güneşe maruz kalan bölgesinde çıkar. Genellikle de dudaklar, kulaklar ve kafa derisinde.

Melanom

En ölümcül cilt kanseri çeşidi olan melanom, erken teşhis edilmezse, çok çabuk bir şekilde vücudun başka bölgelerine sıçrama yapar. Genellikle düz ya da hafif kabarık bir ben olarak ortaya çıkar ama benin üzeri birkaç renge sahip olur ya da dış kısmında koyu bir halka olur. Melanom, vücudun her bölgesinde görülebilir, güneşe maruz kalıp kalmadığı önemli değildir. Melanoma yakalanmanın ana sebepleri güneş ışınları ya da genetiktir. Her ne kadar ölümcül olma riski yüksekse de melanoma yakalanmış kişinin 5 yıl içindeki iyileşme oranı %91’dir. Erken teşhis edilip yayılmadan önce tedaviye başlandığında ise bu hastalıktan kurtulma oranı neredeyse %100’dür.