Çatlak diş sendromu, tüm koruyucu önlemlere rağmen beklenmedik bir tehlike olarak dişlerde ortaya çıkabiliyor. Çatlak diş sendromunun teşhisini ve tedavisini Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu anlatıyor.

Günümüzde artık koruyucu diş hekimliğine daha çok önem veriliyor. Mevcut doğal dişlerin daha fazla ağızda kalabilmesi için kişinin doğru diş bakımını yapması ve düzenli olarak diş kontrolüne gitmesi gerekiyor. Bu sayede diş çürükleri erken teşhis edilerek, daha basit uygulamalarla tedavi edilebiliyor. Bazen tüm bu koruyucu önlemlere rağmen dişlerde “çatlak diş sendromu” görülebiliyor. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu çatlak diş sendromuyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Çatlak diş sendromu nedir?
Çatlak diş sendromunu tanımlamak için “tamamlanmamış kırık”, “yeşil dal kırığı”, “ikiye ayrılmamış kırık” gibi farklı ifadeler kullanılıyor. Diş hekimliğinde en zor teşhis edilen durumlardan biri aslında çatlak diş sendromu. Çünkü diş kırıklarından ayırt etmek güç. Kırıklar, zaman içinde çatlağın yavaş yavaş ilerleyip dişi iki parçaya ayırması sonucunda oluşuyor. Bu durumda erken müdahale dişin kırılmasını engellemek oluyor.

Çatlak diş nasıl teşhis edilir?
Dişin yüzeyinde meydana gelen çatlaklar sürekli ağrı oluşturmaz. Hasta sıcak, soğuk hassasiyeti ya da çiğneme işlemi yaparken aniden ortaya çıkan keskin bir ağrı şikayeti ile gelir. Çatlak diş sendromu genellikle arka kısımlardaki dişlerde meydana gelir. Yine de hasta ağrının tam olarak hangi dişten kaynaklandığını söyleyemez. Özellikle üst dişlerde meydana gelen ağrılar migren olarak da algılanabilir.