Bir böcek ısırdığında ne yapmalı?

Genel olarak böcekler zararsızlardır. Pek çok böcek sizi, sizden korktuğu için sokar ve siz onlara zarar vermedikçe size saldırmazlar.

Giydiğiniz kıyafetler ve sıktığınız kokular böcekleri çekebilir

Eğer çiçek kokulu parfümler sıkarsanız arılar size doğru geleceklerdir. Beyaz kıyafet giymek ise dışarıdayken böceklerden kurtulmanızı sağlayabilir çünkü böcek ve sinekler beyaz rengini görmekte zorlanırlar.

Keneyi cımbızla çıkartın

Vücudunuza kene yapıştığı zaman böceği derinize en yakın yerinden tutun (kafası derinizin altındadır) ve ani bir hareketle ya da döndürerek çekmemeye dikkat edin. Çünkü bunu yaptığınız zaman böceğin ağız kısmı ve vücut kısmı birbirinden ayrılabilir ve böceğin kafası derinizden çıkmaz. Keneyi çıkarttıktan sonra ise ısırılan bölgeyi bol alkolle temizlemeyi unutmayın.

Bütün örümcekler zehirlidirler

Fakat örümceklere alerjiniz olmadığı sürece zehirleri size zarar vermez. Ayrıca örümcekler, kendilerini tehlikede hissetmedikleri sürece insanları ısırmazlar, zehirlerini yiyecekler için harcamayı tercih ederler.

Dişi sivrisinekler vampir gibidirler

Dişi sivrisinekler, yumurtalarını üretebilmek için kana ihtiyaç duyarlar. Erkek sivrisinekler ise ihtiyaçları olan enerjiyi meyve ve bitki özlerinden alırlar.

Keneler deniz seviyesinin altındaki bitki örtülerinde gezerler

Keneler, bir bitkinin tepe yapraklarından gezinirler ve orada günlerce derisine yapışacakları avlarını beklerler. Kenelere karşı ekstra koruma için, bacaklarınızı açıkta bırakmayın ve çoraplarınızı vazelinleyin. Vazelin, keneleri yakalar, vazelin içinde debelenen kenelerin hava delikleri kapanır ve boğulurlar.