Ağrıyla beraber seyreden ateş, terleme, kilo kaybı gibi belirtilerin eşlik etmesi, enfeksiyon hastalığı yada ciddi hastalığın habercisi olabilir.

Medical Park Özel Tokat Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Eyüp Genç, tüm yapıları sağlıklı bir belin Ağrıya yol açmayacağını, bel ağrısının erişkinlerde çok yaygın görülen bir hastalık olduğunu söyledi. Tüm erişkinlerin yaklaşık yüzde 80’i yaşamları boyunca en az bir kez bel ağrısı atağı geçirebileceğini ifade eden Genç, “Bel ağrısı hastaların günlük yaşam ve aktivitelerinden geri kalmalarına neden olmaktadır.

Bel ağrısı travma, ağırlık kaldırma veya yapılan ters bir harekete bağlı oluşabilirken, bilinen bir neden olmadan da meydana gelebilir. Ağrı aniden veya şiddeti giderek artan bir şekilde başlayabilir. Bel ağrısı derinden gelen bir sızı, yanma şeklinde olabilir. Bel ağrısına tek taraflı veya çift taraflı kalçaya veya uyluğa yansıyan ağrı eşlik edebilir” diye konuştu.

Nadir de olsa bel ağrısı başka bir hastalık belirtisi olarak başlayabileceği için, bel ağrısı atağı geçiren kişinin mutlaka bir hekime başvurmasında yarar olduğunu ifade eden Genç, “Ağrıyla beraber seyreden ateş, terleme, kilo kaybı gibi belirtilerin eşlik etmesi, enfeksiyon hastalığı yada ciddi hastalığın habercisi olabilir. Bel ağrısının doğal seyri kendiliğinden iyileşmektir. Fakat bu ağrılı dönemin daha rahat geçirilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kısa süreli (4 gün) yatak istirahatı, ağrı kesici ve adale gevşetici ilaçlar bu önerilerden bazılarıdır. AKUT ağrı atağında kısa süreli yatak istirahatı, belin üzerine binen yükü azaltacağı için yararlıdır. Ancak yatak istirahatı 4 günü geçerse, omurganın etrafında bulunan destek kasları zayıflayacağından, yarardan çok zarar verebilir.