Venöz yetmezlik nedir, nasıl tedavi edilir?

Toplardamar yetmezliği ya da venöz yetmezlik toplardamarlar kanının basıncının artması, birikmesi ya da göllenmesi sonucunda ortaya çıkan ve çok geniş belirtileri olan bir hastalıklar bütünüdür.

Venöz yetmezlik nedir?
Venöz yetmezlik aslında çok sayıda sorundan kaynaklanabilen ve belirtilerine göre tanımlanan bir hastalıktır. Venöz yetmezlik belki erişkinlerin en yaygın hastalığıdır. Erişkin insanların yarıya yakınında venöz yetmezlik belirtileri vardır. Örneğin toplumda tam anlamı ile bu isimde bilinmese bile, venöz yetmezliğin en yaygın çeşiti varislerdir.

Derin toplardamarların yetmezliği nedir?
Bacaklarımızdaki toplardamarlar derin ve yüzeysel olmak üzere başlıca iki çeşittir. Yüzeysel toplardamarlardaki ters (reflüyada Kaçak) akıma bağlı sorunların başlıca bulgusu varislerdir. Ancak derin damarlardaki benzer durumun bulguları ise genellikle Ağrı, şişlik, ayak bileklerinde renkte koyulaşma ve yaralar gibi daha ciddidir.

Ülkemizde ne yazık ki venöz yetmezlik denince bu son grup anlaşılmaktadır.
Derin toplardamarlarda genelde pıhtı ya da derin ventrombozu sonrası kaçak ya da reflü oluşur.

Bununla beraber derin ya da ana damarlardaki kaçak ya da reflü ile ifade edebileceğimiz bu durum gerçekte oldukça nadirdir. Derin ya da yüzeysel fark etmez, venöz yetmezlik diyebilmek için renkli Doppler ultrasonografinin hasta ayakta dururken yapılması gereklidir.

Buna karşın ülkemizde hastaların çoğuna bu inceleme yatarak yapılmakta ve çok sayıda hastaya hatalı olarak venöz yetmezlik tanısı konulmaktadır. Bu nedenle bacaklarında hiç bir venöz yetmezlik bulgusu olmayan bir çok hasta yanlış yere venöz yetmezlik tanısı alıp, endişelenmektedirler.