akciğer ambolisi, akciğer hastalıkları


Bacak ağrıları, kimi zaman kan pıhtısının habercisi olabilirler. Derin toplardamar pıhtılaşmasının en sık görüldüğü yerler baldırlar ve alt bacaklardır.

Pıhtı oluşmasına neden olan şeyler; obezite, ameliyatta alınan yara, uzun süre oturmak, kemikte oluşan kırık, sigara içmek, hamilelik ve doğum kontrol haplarıdır.

Pıhtılar, tedavi edilebilirler ama bazen kan akışını önleyerek ciğerlere giden damarı tıkayabilirler. Böyle durumlarda kan pıhtısı ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Kan pıthısı durumlarının sadece %50’sinde semptom görülmektedir. Eğer bacağınızda şişlik, ağrı ya da hassasiyet varsa bunun nedeni derin toplardamar pıhtılaşması olabilir, en kısa zamanda doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz.

Akciğer ambolisi yaşanan durumlarda ise nefes darlığı, derin nefes alırken acı duyma ve kan öksürme gibi semptomlar olmaktadır.

Eğer uzun süreler oturan biriyseniz bundan kaçının ve her 1-2 saatte bir ayağa kalkmaya özen gösterin. En azından bacaklarınızı oynatın ve ayaklarınızı esneterek kan akışına yardımcı olun. Derin toplardamar pıhtılaşması genetik olarak aile bireylerine de geçer bu nedenle eğer ailenizde böyle bir medikal geçmiş varsa bunu doktorunuza bildirmeyi ihmal etmeyin.