Harekete bağlı bulantılar vücudunuzun gördükleri ile hissettikleri arasında yaşadığı çelişkiden ve sizin iç hissettiklerinizden (basınç değişimi, içkulak titreşimleri) dolayı meydana gelirler. Peki, bu durumu nasıl ortadan kaldırırsınız?

Camdan dışarı bakın

Hızla geçen manzaraya bakmak denge sisteminizin hareketi algılamasını ve araba tutmasına neden olan uyumsuzluğu ortadan kaldırmasını sağlar. Ufuk gibi, hareket etmeyen, sabit bir noktaya odaklanın ve kitap okumayın, kart oyunları oynamayın, arkanıza dönmeyin ve sağa sola kafanızı çok çevirmeyin.

Önde oturun

Eğer mümkünse arabayı siz kullanın. Eğer böyle bir şansınız yoksa, ön koltuğa oturarak yola odaklanın. Üstelik arabanın ön kısmı arkası kadar çok sallanmaz.

Gözlerinizi kapatın

Uyuyabiliyorsanız uyuyun. Gözleriniz kapalıyken, bir şey göremezsiniz ve bu da hareketten dolayı meydana gelen bulantının ortadan kalkmasını sağlar.

Cam açın

Pek çok insan taze, soğuk havayı içlerine çektiklerinde bulantıları azalır ve kendilerini daha iyi hissederler. Böyle bir fırsatınız varsa, camı açın ve kafanızı cama doğru uzatarak temiz havayı ciğerlerinize çekin. Eğer arabanın içindeki bir koku (oda spreyi, araba kokusu…vb.) sizi rahatsız ediyorsa temiz hava kokuyu ortadan kaldırabilir. Koku hala burnunuza geliyorsa, lavanta ya da nane kokulu bir bezle burnunuzu örterek rahatlayabilirsiniz.

Molalar verin

Yolculuğunuza molalar vererek bacaklarınızı esnetin. Ağzınızdan derin nefesler alın ve midenizin rahatlamasını sağlayın.

Mide bulantısını önleyici önlemler alın

Eğer sizi her zaman araba tutuyorsa ve bu da midenizin bulanmasına neden oluyorsa önceden birkaç önlem almakta fayda var. Mesela zencefil kökü mide bulantısını iyileştirici özelliğiyle işinize yarayacaktır.