Aneminin üç ana sebebi vardır:

Kan kaybı
Vücudun alyuvar üretiminin yetersiz olması
Yüksek oranda meydana gelen alyuvar tahribatı
Bazı kişilerde bu durum bu faktörlerin birden fazlası sebebiyle görülebilmektedir.

Kan kaybı

Aneminin en genel nedeni kan kaybıdır. Özellikle de demir eksikliğinden kaynaklanan aneminin. Bu kan kaybı kısa bir sürede ya da zamanla gerçekleşebilmektedir.

Ağır adet kanamaları ya da sindirim ya da idrar yolundaki kanamalar kan kaybına neden olurlar. Ameliyat, travma ya da kanser de kan kaybına neden olabilmektedir.

Çok miktarda kan kaybedildiği zaman vücut ihtiyacı olandan daha az alyuvara sahip olur ve bu da anemiye neden olur.

Alyuvar üretiminin azlığı

Sonradan edinilen ya da ırsi sebeplerle alyuvar üretiminiz az olabilmektedir. Edinilen sebeplerin arasında kötü beslenmek, anormal hormon seviyelerine sahip olmak, bazı kronik hastalıklar ve hamilelik vardır.

Vücudunuzun yeterli miktarda alyuvar üretmemesinin bir başka nedeni de aplastik (aşırı) kansızlık olabilir. Bu durum da aileden ya da sonradan edinilebilen bir durumdur.

Beslenme

Demir, folik asit ya da B12 vitamini açısından yetersiz bir beslenme düzeni vücudunuzun yeterli miktarda alyuvar üretmesini engelleyebilir. Ayrıca, vücuduzun alyuvar yapabilmek için az miktarda C vitaminine, riboflavine ve bakıra ihtiyaç duyar.

Hormonlar

Vücudunuz, eritropoietin (alyuvar oluşturan) hormonlara ihtiyaç duyar. Bu hormonlar, kemik iliğini alyuvar yapması için uyarırlar.

Hastalıklar ve tedavileri