ağrı kesici, ağrı kesici ilaç kullanımı, ağrı kesici alırken, ağrı kesici kullanımı


Günlük hayatta en kolay ulaşılabilecek ilaç gruplarından olan ağrı kesiciler pek çok insanın vazgeçilmezi…

Ağrı Kesici Alırken Bunlara Dikkat!

Günlük hayatta en kolay ulaşabileceğimiz ilaç guruplarından olan ağrı kesiciler pek çok insanın vazgeçilmezi. Genel olarak, baş ağrısı, artrit, diş ağrısı ve adet sancısı gibi hafif ve orta şiddetli ağrılar ile çeşitli hastalıklar nedeniyle meydana gelen ateşi düşürmede kullanılırlar. Romatoid artrit, osteoartrit, gut gibi hastalıkların tedavisinde doktorun belirleyeceği dozda ağrı kesiciler tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

Ağrı kesici sadece ağrıyı hissettirmiyor

Vücutta ağrıya sebep olabilecek herhangi bir koşul meydana geldiğinde ağrı merkezimiz harekete geçer ve ağrıya neden olan bileşikler salınır. Ağrı kesiciler de bu kimyasalların oluşumunu engelleyerek etkilerini gösterirler. Yani aslında ağrı kesici aldığımız zaman vücudumuzdaki hasarı tedavi etmiş değil sadece ağrıyı hissetmemiş oluyoruz.

Ağrı kesici kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Ağrı kesiciler bilinçli ve uygun dozda kullanıldıklarında güvenli olarak kabul edilirler. Morfin tipi dışındaki ağrı kesiciler için bağımlılık söz konusu değildir. Ağrı kesicilerin doktor ve eczacıya danışılarak kullanılması gerekiyor.

Dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekilde:

• Ağrı kontrolünde 10 günden fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır.

• Genel olarak günlük 4 tabletten fazla ağrı kesici kullanılmamalıdır.

• Sık ağrı kesici kullanımında vücutta ağrı kesiciye karşı duyarsızlaşma gelişebilir fakat bu etki kalıcı değildir.