Yapılan araştırmalarda sigaranın rahim içinde gelişme geriliğine neden olduğu belirlenmiştir. Sigara içen gebe kadınların düşük doğum yapma olanağı yüksektir. Sigara içen annelerin kendileri ve bebekleri için yeterli gıdayı da alamadıkları görülür. Sigara, metabolizma hızını artırdığından C vitaminini ihtiyacıda arttıracaktır. Sigara kullanan gebe kadınların mutlaka ek olarak C vitamini ve multi-vitamin alması gerekir.

Ayrıca gebelik oluşumunda kansızlık sorunu ortaya çıkar ve gebe annelerin sigara içmesi halinde de kanın bebeğe oksijen taşıma kapasitesi azalır. Bu şekilde de bebek anneden daha az oksijen alır ve rahimde sıkıntı yaşar. Gebelik sırasında sigaranın bırakılması halinde ise anne normalden daha fazla kilo alabilir.

Gebelikte alınan alkol plesantadan rahatlıkla geçer ve fetusu bulur. Bu da bebeklerde alkol sendromuna neden olur. Bu sendrom bebeğin başının küçük olması, zihinsel gerilik ve bir takım organlarda anormalliklere yol açabilir. Alkol alan annelerin yetersiz gıda alımı da sorun teşkil etmektedir. Gebelikte alkol kullanımında çinko ihtiyacı da artış gösterir. Bütün bunlar gözönüne alındığında gebelik sırasında alkol alımının tehlikeleri ortaya çıkmaktadır.