kadınlar günü

ağız içi tümörleri, ağız hastalıkları


 

Pityalin amilaz enziminin eski adı olup tükrük bezi tarafından salgılanan tükrük sıvısının içinde bulunan ve nişastaya etki eden bir proteindir. Karbonhidratların ön parçalanmasında rol alan pityalin tükrük sıvısının %7’ini oluşturur.

Pityalizm (siyalore) ise vagus sinirinin aşırı uyarımına bağlı olarak tükrük salgısında pityalinin miktarındaki aşırı artışa verilen isimdir. Özellikle hamilelik döneminde kendini belli eden pityalizm gebeliğin 2. ve ya 3. haftalarında ortaya çıkarak ağızda metalik tat bırakmayla mide bulantılarına ve kusmaya neden olabilir. Hipersalivasyon olarak da adlandırılan aşırı tükrük salınımı gebeliğin genel bulgularından biri olup 4. aydan sonra kendiliğinden kaybolur.

Pityalizm bunların yanısıra yutmada zorluk , konuşmada zorluk gibi yan etkilere sebep olarak hamilelik esnasında hayat kalitesini düşürebilir. Bu yan etkilerle baş edebilmek için bilinen kesin bir tedavi yoktur. Bu nedenle çıkan komplikasyonlarla baş edebilmek amacıyla ağız hijyenini sağlayan gargaralar kullanılması, pityalinin asıl etki ettiği madde olan ve salgılanmasını tetikleyen bol nişastalı yiyeceklerden uzak durulması yardımcı olabilir.

Hamilelik dışında pityalizm bulguları için şu olasılıklar düşünülebilir:
İlaç ya da toksik madde kullanımı, çürük diş, protezler, pürtüklü dolgular, ağız içi tümörleri, sifiliz,difteri,tüberküloz, sinidirim kanalının çeşitli hastalıkları,yemek borusu tümörüleri, mide ülseri, bağırsak parazitleri, beyin tümörleri, felç vb. durumlar. Bu gibi patolojik durumlarda tükrük sıvısının günde 3-4 litreyi bulduğu görülür. Normalde sağlıklı bir inanın tukuruk bezlerindeise gunluk 750 ml ile 1.5 litre arasinda salgi olur. Felç gibi durumlarda ise tükrük salgısı miktarı normal olduğu halde hastanın ağzından akmalar görülebilir.