maden suyuMaden Suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen “doğaldır”. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı sıkıştırılmasıyla elde edilen ve tamamen “fabrikasyon” bir içecektir. Halk arasında “asitli” olarak adlandırılan içeceklerde “karbondioksit” gazı basılmıştır .Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını baskıladığı için içimi kolaylaştırmaktadır.

Doğal suların içerdiği zengin mineraller vücudumuzda vitaminlerin işlevlerine yardımcı olurlar. İçerdiği zengin mineraller( kalsiyum ve florür) nedeniyle özellikle özel yaş grupları ve özel durumdakilerin daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Diyetisyenler günde en az 2 litre ya da daha fazla su ve maden suyu gibi “yararlı sıvı” tüketilmesini önermektedirler.

Maden suyunun bilinen hiçbir zararı olmayıp, aksine vücudumuza sayamayacağımız kadar çok yararı vardır. Kemik ve doku yapımının en fazla olduğu büyüme çağındaki çocuklarda kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçları karşılamalarının en doğal ve sağlıklı yolu bol bol süt ve su tüketmektir.Maden suyunun içeriğinde bulunan kalsiyum kemik yapımında, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesinde için son derece yararlı iki mineraldir.Genellikle su ile aldığımız florürün fazlaca alınması dişlerde sorun yaratabileceği için flor oranı yüksek içme suyu olan bölgelerde maden suyu tüketimi sınırlanmalıdır.