çocuk ve televizyon izlemeGünümüz dünyasındaki yüksek teknolojili, az enerji harcatan oyunlar ve oyuncaklar ile çocuklar sadece parmaklarını -bacaklarını değil- kullanarak kolayca ilerleme göstermektedir. An­cak bununla birlikte genç yaştaki çocuklar, kaslarını ve zihinlerini geliştirebilmeleri için fiziksel aktivitelere de ihtiyaç duyarlar. Ken­dinize boş zaman sağlamak için çocuğunuzu sürekli elektronik bir çocuk bakıcısının önüne bırakmak ile ilgili dürtünüze diren­melisiniz. Ebeveynler tarafından onaylanmış bilgisayar ve video oyunları ya da eğitsel televizyon programları, yapıcı öğretim araç­ları olabilirler. Ancak yine de eğer aşırı kullanılırlarsa hareketsiz ve sağlıksız bir yaşam formunun kurulmasına neden olabilirler.

Problemin Oluşumunu Önlemek

Televizyonu kapattın,

Amerikan Pediatri Akademisi, ebeveynlere çocuklarına gün içinde iki saatten fazla televizyon izlemelerine izin vermemelerini, buna kısıtlama getirmelerini öneriyor. Çocuklarınızın televizyon karşısında veya diğer ekran karşısında oynanan oyunlarla geçirdiği süreyi kısıtlamak, onların yaratıcılıklarını destekler ve agresifliklerini azaltır.

Hareketli olun.

Fiziksel aktiviteler hem çocukların hem de ebeveynlerin kalplerinin ve beyinlerinin canlanmasını sağlar. Kovalamaca, ortada sıçan ve diğer eğlenceli fiziksel oyunlar çocuğunuzun kaslarını dengeler ve ayrıca onları yorarak daha sağlıklı uyumalarını sağlar.

Yaratıcılıklarını şekillendirin.

Çocuğunuzun, pasif bir medya süngeri olmasına izin ver­mek yerine onların dikkatlerini yapılar inşa etmeye, icat oyun­larına, resim çizmeye, kolajlar tasarlamaya, zihinlerinin ve be­denlerinin gelişmesini sağlayacak diğer aktivitelere odaklama­sını sağlayın.

Neler Yapılmalı?

Televizyon izleme zamanlarını ayarlayın.

Medyaya karşı alışılmış bir hoşgörüden uzak durabilmek adı­na ekranı kapatma zamanını çocuğunuza söylemek için bir saat kurun ve o fiziksel aktivitelere kaydıkça onu destekleyin. Örne­ğin ona, “Televizyonu kapatıp, okul oyunlarını oynamayı seçtiğin için çok mutluyum. Bu sabah ne öğreniyorsun?” diyebilirsiniz.