karpuzun faydalarıYaz mevsiminin ilk akla gelen meyvelerinden olan karpuz A, B ve C vitamini yönünden zengin olmakla birlikte potasyum, kalsiyum ve demir minerali de içermektedir. % 93 oranında su içeren karpuz, böbrek ve mesane kumlarını dökmeye, kanı temizlemeye, hazmı kolaylaştırmaya ve bağırsakları çalıştırmaya yardımcı bir meyvedir.Ayrıca bazı toksik maddelerin vücuttan atılmasına kalp ve tansiyon fonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır

Karpuzun anavatanı Afrikadır. Kolesterol ve yağ içermemesi nedeniyle aşırı miktar yenmediği takdirde ciddi sorunlar oluşturmaz.Karpuzun içeriğinde bol miktarda antioksidan özellikteki ‘likopen’ mevcuttur. Likopen kanser türlerini önleyici etkiye sahiptir. Bunun yanında kalp ve kan basıncının düzenlenmesini de sağlar. Karpuzun yüzde 95 gibi büyük bir miktarı sudan oluşmaktadır.

Bu özelliği nedeniyle böbrek çalıştırıcı ve idrar söktürücü etkisi vardır.Yaz mevsiminde insanlara bol miktarda karpuz tüketmelerini tavsiye eden uzmanlar, likopen maddesinin antioksidan özelliği nedeniyle kansere karşı koruma sağladığını vurgulamaktadırlar. Kansere yol açan en büyük nedenlerden birinin zararlı maddelerin hücrelerde birikmesiyle hücreye zarar vermesi olduğunu söyleyen uzmanlar karpuzun içerdiği likopen maddesiyle zararlı toksinlerin hücrelerde birikimini engellediğini vurgulamışlardır. Karpuz çekirdekleri içerdiği ”cucurbocitrin” adlı maddeyle kan basıncını düşürür ve böbrek fonksiyonlarını düzenlermeye yardımcı olur.

Ayrıca uzmanlar, karpuzun besin değerinin kabuğunda saklı olduğunu söylemektedirler. Bu nedenle mümkün olduğunca kırmızı kısmın altındaki beyazımsı kısım tüketilmelidir.Yüzde 95’i su olan bu meyvenin kalori içeriği de oldukça düşüktür.Bir ince dilim karpuz sadece 26 kalori içermektedir. Bu nedenle diyet yapanlar için ideal bir meyvedir. Kısa sürede çok kilo vermenin bir yolu da karpuz rejimi yapmaktan geçiyor. Bol miktarda su içermesi, şeker barındırması ve boşaltımı hızlandırması gibi özellikleri nedeniyle ideal kilo vermeyi sağlayabilir. Tabi ki kontrolsüz hiç tüketilen hiçbir besin gerçek faydasını gösteremez. Diyetisyenlerin önerdiği dengeli be yeterli beslenme programında karpuza yer verilmesi kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.