annenin depresyonuGebe bir annenin ciddi psikolojik sorunlar yaşadığı pek görülmemiştir. Bunun yanında doğumun ardından sorunlar yaşamak mümkündür.

Bir çok anne adayı gebelik süresince hassaslaşır. Bu dönem boyunca hayatının belki de en duygusal anlarını yaşamaya başlar. Gebelerin büyük kısmı anne olacakları için oldukça heyecanlı ve mutlu olmalarına rağmen bazıları oldukça endişeli, korku dolu olurlar. Sağlıklı ve huzurlu bir aile ortamı içinde olan, karnında taşıdığı bebeği bilinçli bir şekilde dünyaya getirmek için planlar yapmış anne adayları oldukça huzurlu bir hamilelik geçirir. Fakat yeterli sevgiyi ve ilgiyi görmeyen, karnında taşıdığı bebeği istemeyen kadınlar ise gebelik süresince mutsuz ve huzursuz olurlar.

Her iki grupta da gebeliğin son aylarında bir takım sorunların yaşanma olasılığı vardır. Özellikle doğum korkusu ve bebeğin sağlık durumu endişe edilen konular olarak bilinir. Gebelik süresince ciddi boyutlarda yaşanan depresyonlara pek sık rastlanılmamakla beraber böyle bir durum varsa vakit kaybetmeden uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

Gebelikte depresyona giren annelerin çoğunluğu: eşi olmayan, planlanmamış bir gebelik yaşayan, yeterli maddi imkanları bulunmayan, gebelik için uygun yaşta olmayan, eşinden yeterli güveni alamayan, daha önceden ya da gebelik sırasında ciddi sağlık sorunları yaşayan kadınlardan oluşmaktadır.
Kendini huzursuz hisstemeye ve kötü günlerini geçirmeye başalyan anne adayının, bebeğin ve kendi sağlığı için doktora gitmesi gerekir. Anne ve bebek arasındaki bağın temeli hamilelik sırasında kurulduğu için bu dönemlerde oluşan problemlere zamanında müdahele edilmezse ileride kurulacak anne-bebek ilişkisinde problemler yaşanabilir. İlerleyen günlerde dengesini yitiren anne, çevresi ve bebek için sağlıksız koşullara neden olabilir.