“Evinizde ışık alan pencere önlerinde, balkonlarınızda rahatlıkla bazı sebze ve meyveleri yetiştirebilirsiniz” diyen Toprak Uzmanı Fatih Karakuş, evde sebze meyve yetiştirmenin püf noktalarını bizlerle paylaştı.

Evde sebze ve meyve yetiştirmek için gerekli olan şey uygun zaman ve ısı şartları ile beraber uygun saksı ve yetiştirme ortamının seçilmesidir. Genellikle 5-10 litre arası saksılar bitkiler için yeterlidir. Yetiştirme ortamı olarak genel kullanıma hazır torf veya kokopit karışımlarını kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan saksı, torf ve gübreyi marketlerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Uygun alan seçildikten sonra domates, biber, patlıcan, marul, havuç, turp, yer elması, patates, yeşil soğan, sarımsak, maydanoz, dereotu, fesleğen, nane, biberiye gibi sebze ve faydalı otları hatta çilek ve turunçgiller gibi meyveleri rahatlıkla evinizde yetiştirebilirsiniz.

Çok sulamayın

Bitki yetiştirirken onların da bir canlı olduğunu unutmamak gerekir. İster sebze ister meyve isterse de evimizde yetiştirdiğimiz çiçeklerin temel yetiştirme mantığı aynıdır. Öncelikle saksı drenaj delikleri mutlaka açık ve suyu dışarıya tahliye için yeterli sayıda ve büyüklükte olmadır. Bitki toprağını seçerken çok su tutan yetiştirme ortamlarından kaçınmak gerekir. Yetiştirme ortamının aşırı su tutması veya aşırı sulama bitkinin tepeden aşağıya doğru bozulmasına sebep olacağı gibi köklerin kahverengileşmesine ve köklerin gelişiminin durmasına hatta gerilemesine ve çürümesine neden olur.

Toprağını kontrol edin

Sağlıklı kökler beyaz veya ekru renklidir. Bitki toprağını çok kurutmak ve susuz bırakmak da bitkiyi strese sokar ve bitkinin bozulmasına hatta ölmesine neden olur. Bu yüzden sulama için bitki toprağı mutlaka kontrol edilmeli ve nemini kaybetmiş ise sulanmalıdır. Toprağın nemli kalması bitki için yeterlidir.