Anne Sütü Ve Bebeklerin Gelişimleri 

Anne sütünün yararları her geçen gün yapılan araştırmalarla kanıtlanıyor. Emzirme son derece sağlıklı ve doğal bir yöntem. Bunu tüm emziren anneler çok daha iyi bilir. Emzirmenin hem anneye hemde çocuğa birçok yönden fayda sağladığını belirten uzmanlar ve araştırma merkezleri, emzirmenin teşvik edilmesini özendirilmesini açıklayan raporlar sunmuşlardır. Ancak bunun yaygınlaşması annelere öğretilmesi kısa zamanda gerçekleşecek durum değildir. Annelere verilecek seminerlerle, bir takım reklam filmleriyle ve kampanyalarla tanıtmak devletin önemli görevi olmalıdır. Sağlıklı nesillerin sürdürülebilmesi için temel olarak doğallık şarttır.

Anne sütüyle ilgili hazırlanan raporda annelerin emzirirken bir takım kurallara uyması gerektiği açıklanmıştır. Örneğin bebeğin ilk 6 ayında sadece anne sütü ile beslenmesi ve 12. aya kadar hem anne sütü hemde ek gıdalar verilmesi gereklidir. Bu sayede bebeğin bağışıklığı kuvvetlenmekte ve hastalıklara karşı direnci oluşmakta. Kimi anneler sütlerinin bebeklerini doyurucak derecede yeterli olmadığını düşünselerde aslında bu onların çocuklarını korumadaki annelik iç güdülerini gösteriyor. Çünkü her anne yavrusunun doyduğunu görmek ister ve ancak o zaman içi rahat eder. Ama bilmeliler ki anne sütündeki mucize bebeğe yeterlidir.

Anne sütü mucizesinin bebek için faydaları:

En önemli faydalarından biri anneyle bebek arasındaki önemli bağı güçlendiriyor. Anneyle bebek emzirme halinde göz temasında bulunduğu için bebek anneyi tanıma fırsatı buluyor.
Bebeğin kemik gelişimine önemli ölçüde faydalı oluyor.
Bebeğin bağışıklı sistemini üçlendirerek hastalıklara karşı direncini arttırıyor.
Çocukta ileri yaşlarda görülebilecek obezite ve şeker hastalığı oranını düşürüyor.
Anne sütü ile beslenen kız çocuklarının ileride meme kanserine yakalanma olasılığı anne sütü emmeyen çocuklara göre daha az oluyor.
Emzirmek aynı zamanda anneyi de meme kanserinden koruyor.
Anne sütüyle beslenen bebeklerin ileriki yaşlarda diş çürükleri daha azdır.
Sonuç olarak emziren kadınlar bebeklerini emzirmeyen annelere oranla daha az doktora götürürler ve bebeklerini geleceğe daha sağlam adımlarla yürütürler.