doğum sonrası doktor kontrolüSizi ve çocuğunuzu huzursuz eden bir doktora muayene olmak zorunda değilsiniz. Doktor yalnızca ücretini ödediğiniz biri değildir, aynı zamanda beklentilerinizi karşılamıyor ise değiştirebileceğiniz biridir. Herhangi bir şikayetiniz olduğunda bunu doktorunuz ile rahatlıkla konuşabilmelisiniz. Ya da endişelerini ciddiye almadığını düşündüğünüzü söyleyebilirsiniz. Doktorunuz ile mutlaka açık bir iletişim kurabilmelisiniz.

Aşağıda doktorunuzu değiştirmenizi düşünmenize neden olabilecek bazı durumları görebilirsiniz:

· İstediğiniz zaman randevu alamıyorsanız.

Doktorunuzu görebilmek için randevu alamıyorsanız bir doktorunuz olması neye yara? Ayrıca randevularınız da yakın tarihte olabilmeli. Eğer çok fazla bekliyorsanız başka bir doktor bulmayı düşünebilirsiniz.

· Düşüncelerinizin ve endişelerinizin önemsenmediğini düşünüyorsanız.

Evet, doktorlar tüm gün boyunca aynı öksürükleri, aynı hapşırıkları, göğüs hırıltılarını duyuyor olabilirler fakat bu durum düşüncelerinizi önemsememeleri için bahane değildir.

· Doktorunuz kullandığınız ilaçların ya da aşıların muhtemel yan etkilerine karşı sizi uyarmıyorsa.

Bilgi güvendir. Çocuğunuz aşı olduktan sonra ateşinin yükselebileceğini ya da farklı belirtiler gösterebileceğini bilmek sizi rahatlatır. Bu bilgiler sizin için faydalıdır ve doktorunuz ilaçların ve aşıların ne gibi sonuçlara neden olabileceğini sizinle paylaşmalıdır.

· Doktorunuzu anlayamıyorsanız.

Doktorların kendilerine has bir dilleri vardır ama siz bu dili bilmek zorunda değilsiniz. Doktorunuz sizin ile anlayacağınız dil de konuşmalıdır.

· Doktorunuz çocuğunuza karşı nazik davranmıyorsa.

Hiç kimse kendisine gerçekten soruları olan gerçek bir insan yerine sayılardan ibaret bir varlıkmış gibi davranılmasını istemez. Doktorunuz elbette meşguldür fakat çocuğunuzun da kendisini zaman ayıran ve kendisi ile ilgilenen bir doktora ihtiyacı vardır.