Temizlik ürünleri kullanımı günlük yaşantımızın büyük bir parçasını oluşturmaktadır. Doğru ürün seçimi hayat kalitemizi yükseltmekte, sağlığımızı korumamıza yardımcı olmaktadır. Temizlik ürünlerini genellikle marketlerden veya bakkallardan temin ederiz. Oysa yalnızca birkaç malzeme kullanarak çamaşırdan bulaşığa, parke temizliğinden banyo temizliğine kadar akla gelebilecek her türlü temizlikte kullanabileceğimiz temizlik ürünlerimizi kendimiz yapabiliriz. Yüksek Kimyager – Kozmetolog Elif Gözde Utku Türk, evde temizlik malzemesi yaparken kullanılacak ham maddeler hakkında önemli bilgiler aktardı.

Karbonat: Kimyasal adı sodyum hidrojen karbonattır. Sodyum bikarbonat olarak da bilinmektedir. Kimyasal yapısı NaHCO3’dür. Yurt dışında yaşayan okuyucularımız bu maddeyi ‘baking soda’ olarak raflarda bulabilirler. Sodyum bikarbonat beyaz renkli, kokusuz, suda çözünebilen ve sulu çözeltisi alkali yani bazik özellik gösteren kristal görünümlü kimyasal bir bileşiktir. Doğal olarak elde edilebileceği gibi ‘Solvay Yöntemi’ veya başka metotlar ile de elde edilebilir.

Karbonat sudaki ağır metalleri çöktürür. Kötü kokuları absorbe eder. Bulaşıklardaki ve çamaşırlardaki kirleri parçalayarak temizleme sağlar. Bu sebeple evde hazırlayacağımız temizlik ürünlerinde olmazsa olmaz maddelerimizden birisidir.

Çamaşır sodası: Kimyasal adı sodyum karbonattır. Kimyasal yapısı Na2CO3’tür. Yurt dışında yaşayan okuyucularımız bu maddeyi “Washing Soda” olarak raflarda bulabilirler. Sodyum karbonat beyaz renkli, kokusuz, suda çözünebilen ve sulu çözeltisi alkali özellik gösteren toz görünümlü kimyasal bileşiktir. Doğal olarak elde edilebileceği gibi ‘Solvay Yöntemi’ veya başka metotlar ile de elde edilebilir.