Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden yapılan araştırmalar sonucunda anne adayına söylenmemesi gereken en önemli 7 bilgiyi ve bunların yerine söylenebilecekleri açıkladı.

Hem kariyer yapmak hem de anne olmak isteyen kadınların sayısı günümüzde hızla artıyor. Bu durum anne olmaya çalışan kadınları infertilite sorunu ile karşı karşıya bırakıyor. Çünkü yaşam şekli, beslenme ve yaş kadının gebe kalmasını zorlaştıran tehlikeli üçlü. Sorunun görünmeyen diğer kısmını bu kadınlara destek olmaya çalışan yakın çevresi oluşturuyor. Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Halit Fırat Erden anne adayının yakın çevresinde bulunan kişilerin söylenmemesi gereken en önemli 7 bilgiyi ve bunların yerine söylenebilecekleri açıkladı.

‘Çocuklar zaten birer kabus, hayat onlarsız daha iyi olacak.’

İnfertilite ile mücadele ederken anne adayına en sık söylenen moral cümlesi: Çocuksuz hayat daha güzel. Daha rahat, bütün gece rahat uyuyorsun, paranı kendin için harcayacaksın gibi moral verici sözler anne olmak isteyen kadın için yıkım olabilir. Çünkü o kadının tek hayali var; özlemini duyduğu çocuğu bir an önce kucağına almak…

Bunun yerine: Çocuğunuzun yaptığı olumlu şeylerden bahsedin.

‘Endişelenme, olacak, biliyorum.

Bu cümle tehlikelidir çünkü ‘kadının çocuk sahibi olmama ihtimali de vardır!’ Fertilite sorunu büyük ve çözümsüz olabilir. Soruna olumlu yaklaşmak, moral vermek isteği çok insancıl.
Bunun yerine: Olumsuz olmadan gerçekçi olun ve tahmin yürütmeyin. Fikir, duygu ve yorumları bir kenara bırakın. Dinleyici olun. Yapılabilecek en önemli şey, yardıma hazır olduğunuzu açıkça belli edip onlara karışmamak. Önerileriye gereksinim duyduklarında kendileri soracaktır.