bebeklerde ağız yaralamaları

ağız kokusunu nasıl engellemeli, ağız kokusu


Oruç tutarken yaşanan ağız kokusu hem kişi hem de çevresindekiler için rahatsız edici olabiliyor. Ramazan’da ağız bakımı hakkında bilgiler veren Anadolu Sağlık Merkezi’nden Diş Hekimi Alper Çıldır, uygulanacak basit yöntemlerle oruç sırasında oluşan ağız kokusunun engellenebileceğini belirtiyor.

“Oruçluyken diş fırçalamanın hiçbir sakıncasının olmadığı din adamları tarafından da defalarca onaylanmıştır” diyen Diş Hekimi Alper Çıldır, diş fırçalamanın vücudu besleyen bir durum olmadığı için yutmamak kaydıyla oruca bir zararı bulunmadığını ifade ediyor.
Ağız kokusunun yüzde 87’sinin dilden ve/veya dişeti iltihabından kaynaklandığını belirten Diş Hekimi Alper Çıldır fizyolojik olarak her sağlıklı bireyde, sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakteriler nedeniyle ağız kokusunun meydana gelebileceğini ifade ediyor.
Ağız kokusunun önüne geçmek için…

· Dişlerinizi 2 dakika fırçalayın: Orucunuza başlamadan önce ve orucunuzu açtıktan sonra dişlerinizi mutlaka en az iki dakika fırçalayın.
· Tarçın yiyin: İftar ve sahurda uygun yiyecek ve içeceklere tarçın katın.
· Gece burnunuz tıkalı uyumayın: Gece uyurken burnunuzun tıkalı olmadığından emin
olun ve ağzınızdan nefes almamaya dikkat edin
· Lokmalarınızı iyi çiğneyin: Lokmaların iyi çiğnenmesi sindirime yardımcı olacağından mide asidinin de daha az oluşmasını, dolayısıyla sabahları uyanıldığında ağız kokusunun oluşmamasını sağlar.
· Limonlu su için: Limon ağız kokusunun giderilmesinde etkili bir yiyecek olduğunu için yemeğin yanında limonlu su için.