Aylardır giymediğimiz kazaklarımızı ve kabanlarımızı gün yüzüne çıkararak, yenilenmiş bir gardırobun heyecanını yaşamak da ikinci adımımız olsun.

İşte tüm bu hazırlıkları yaparken aklınızın bir köşesinde bulunması gereken bazı püf noktaları;

1. Tüm kışlıklarınızı, güveler tarafından yenmediğine emin olana kadar didik didik edin.

Böceklerin özellikle favori yiyeceği olan yünlülerinizi ve kaşmirlerinizi iyice gözden geçirin, üzerinde delik olup olmadığına dikkat edin. Herhangi bir yıpranma veya delik görmemiş olabilirsiniz fakat hemen rahatlamayın, eşyalarınızı kaldırdığınız hurcu veya dolabı da tekrar kontrol etmekte fayda var. Larva kabukları, ipeksi tüpler ve belli belirsiz kozalar güvelerin kötü habercisi olabilir. Size şüpheye düşüren en ufak bir şey farkettiyseniz, tüm kıyafetlerinizi baştan yıkamanız ya da kuru temizlemeye vermeniz en doğrusu olacaktır.

2. Rutubet kokusundan derhal kurtulun.

Uzun süre saklı kalmış giysilerinizin havasızlıktan, rutubet ya da küf kokmasından daha normal bir durum yok. Kuru temizleyeme vermek bir çare olabilir fakat sizin için “vintage” tüccarlarından öğrendiğimiz farklı bir önerimiz daha var; 1 ölçü vodka ve 2 ölçü sudan oluşan karışımı sprey yardımıyla kokan kıyafetlerin üzerine, ölçüsünü kaçırmadan sıkıp biraz beklediğiniz takdirde kokunun büyük ölçüde azaldığını göreceksiniz.

3. Sönmüş şişme kabanlarınıza tekrar can verin.

Kaz tüyü kabanlarınızın, şişme montlarınızın havasının indiğini düşünüyorsanız, elinizle patır patır vurarak havasını yerine getirmeye çalışmak yerine, duştan akan “kaynar” suyun altında bir süre bekletip kurutarak doğal şişkinliğine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Çok vaktim yok ve kurutucum var diyorsanız; montunuzu, temiz(!) birkaç tenis topuyla birlikte kurutucuda kısa programda çalıştırarak yine doğal şişkinliğini elde edebilirsiniz.