Pek çok insanın muzdarip olduğu uçuş sırasında gerginlik hissetme durumu son derece can sıkıcı ve kimi zaman sadece medikal yöntemlerle önüne geçilen bir durumdur. Uçuş korkusu daha çok kadınlarda görülür ve bu gerginlik dolayısıyla kişinin iştahı kaçar, panikler ve mutsuz olur.

İşte size uçuş korkusunun tatillerinizden keyif almanızı engellememesi için birkaç öneri;

Nefes alın

Kulağa çok basit gelse de nefesinizi düzenlemek gerginliğinizi alır. Uçağa bindikten sonra nefes alışverişinize konsantre olmak, semptomlarınızdan kurtulmanızı ve endişenizle savaşmanızı sağlar.

Kendinize güvenli bir bölge belirleyin

Kendinizi güvende ve mutlu hissettiğiniz bir yer var mı? Uçuş sırasında gözleriniz kapatın ve burada olduğunuzu hayal edin. Ayrıca yaşadığınız güzel bir anıyı da düşünebilirsiniz. Bütün bunlar rahatlamanızı ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaklardır.

Gözünüzde canlandırın

Gerginliğe pek çok farklı şey neden olabilir. Endişeleriniz başladığı zaman onları havadaki birer kelebek gibi hayal edin, onlara tutunmayın ve onların uçup gidişlerini izleyin. Eğer daha fazla dikkat dağılımına ihtiyacınız varsa, onları ayrı ayrı özellikleri olan kelebekler olarak hayal edin. Bu yöntem gerçekten de işe yarayan bir yöntemdir.

Pozitif düşünün

Bilinçaltınız, siz ona ne söylerseniz ona inanır. Eğer kendinize bir şeyi yapamacağınızı söylerseniz, gerçekten de yapamazsınız. Ama bilinçaltınıza bir şeyi başaracağınızı söylerseniz, onu gerçekten de başarabilirsiniz. Uçmaktan korkmadığınızı düşünün ve bu düşünceye inanmaya çalışın.