sanal ilişkiSon yıllarda hayatımıza giren sosyal paylaşım ağlarıyla beraber,bazı farklılıkları da yaşamaya başladık. İnternet sayesinde dünyanın öbür ucundaki insanları, kültürleri tanımaya yeni yeni alışmışken,şimdi, normal şartlarda belki asla tanışamayacağımız insanları da tanıma fırsatı elde ettik.Bu iyi bir şey midir,yoksa çok olumsuz bir durum mudur,orası ayrı tartışma konusu olabilir ama asıl ilginç olan, internet üzerinden tanıdığı insanlarla evlenen çiftleri sıklıkla duymaya başladık.

Hiç tanımadığı bir insanla sadece yazışarak insan neyi ne kadar öğrenebilir ve öğrendikleri de ne kadar gerçektir,tartışılabilir.Hemen her olayda olduğu gibi bu durumun da olumlu ve olumsuz tarafları olduğunu göz önünde bulundurmak zorundayız.
Anne babaları ya da arkadaşları tarafından tanıştırılan kişilerin de çok iyi anlaşabileceklerinin ve mutlu olacaklarının bir garantisi yok elbette.Ancak bu şekilde bir tanışma sonucu yaşanan ilişki daha ayakları yere basan ve aradaki kişilerin varlığıyla daha gerçekçi ve onaylanmış bir beraberlik oluyor.İnternet üzerinden gerçekleşen tanışma ve evlilikler tamamen sanal bir kimliğe duyulan aşkın ürünü olarak düşünülüyor.Bu konuda henüz ortaya konmuş net istatistiki veriler oluşmadı.Ancak bazı rakamlar var.

Örneğin Mardin’de son yıllarda internet üzerinden tanışıp evlenen çiftlerde büyük artış yaşanmış. 2010 yılının ilk on ayında 150 çift internet üzerinden tanışıp evlenmiş. Mardin Belediyesi Evlendirme Dairesi’nin açıklamalarına göre, internet üzerinden yabancı uyruklu kadınlarla tanışarak yapılan evlilikler de artarak, son 2 yılda 400’ün üzerinde yabancı uyruklu kadın Mardin’e gelin olarak gelmiş.