Hangi alanda kariyer yapacağınıza karar veremediniz mi? İşte yanıtlamanız gereken 10 önemli soru…

– Ne yapmak istiyorsunuz?
– Ne yapabilirsiniz? Yetenekleriniz neler?
– İş aramaya başlamadan önce halletmeniz gereken bir eksiğiniz var mı? (Mezuniyet, askerlik, yabancı dil,
bilgisayar programları vs.)
– Bu sorunu halletmek için gerekli kaynağa sahip misiniz? (Para, zaman, enerji…)
– Hangi şehirde iş arayacağınıza karar verdiniz mi?
– İş alanlarıyla ilgili yeterince bilgi topluyor musunuz? Tanıdıklarınızla konuşuyor, internette araştırma yapıyor musunuz?
– İş bulana kadar bulunduğunuz durumu ne kadar koruyabileceksiniz? (Örneğin, İstanbul’da iş arıyorsunuz ama ev tutmak için bütçeniz yok.)
– İş bulma sürecinde deneyim kazanabileceğiniz staj olanaklarını değerlendirmek ister misiniz?
– Özgeçmişiniz hazır mı?
– Her şeyden önce çalışma hayatına hazır mısınız?

Öncelikle eğitiminizi tamamladıktan sonra kendinizi doğrudan iş arama sürecine hazır hissedip hissetmediğinizi analiz edin. Belki eğer olanak varsa bir küçük tatil iyi gelebilir kendinizi dinlemeye.
Acilen edinmeniz gereken not defterinizi çıkarıp, iş yaşamı konusunda kimlere danışabileceğinizi düşünün. Tanıdıklarınız arasında fikir alabileceğiniz, danışabileceğiniz, konuşabileceğiniz biri ya da birileri var mı gözden geçirin. Onlarla yazılı veya sözlü iletişime geçin ve okulu bitirdiğinizi, işle ilgili deneyimlerine ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Yakın çevre ve tanıdıklar, iş bulma sürecindeki en büyük hazinelerinizden biridir.

Eğitiminizi tamamladığınızı düşünüyorsunuz ama gerçekten tamamladınız mı? Okul çevresinden ve tanıdıklardan öğrendiklerinizden, aldığınız eğitimin, hedeflediğiniz plana uyup uymadığını, ileri düzey bir eğitim almanız gerekip gerekmediğini anlamaya çalışın. Okuldan fazlaca uzaklaşmadan eğitimi devam ettirme kararı vermek daha kolaydır. Okulunuzdan alabileceğiniz bilgileri hiçe saymayın. İnsanları yakalayıp onlara sorular sorun. Danışmanlara, hocalara, sizinle birlikte mezun olanlara, ulaşabildiğiniz eski mezunlara…Utanmadan, çekinmeden sorun, danışın, dinleyin. Örneğin yabancı dil konusunda eksiğiniz varsa, hiç durmadan bu konuyla ilgili eğitim olanaklarını gözden geçirin. Sonra fırsat bulamazsınız diye değil, daha hazır olmak için… Hiç kuşkusuz sizi geliştirecek her olanağı değerlendirmelisiniz.