ebeveynİyi ebeveynler olmak, her anne-babanın isteklerinden biridir. Ancak bunun özü öncelikle, iyi kişiliğe sahip olmaktan geçer.

Ebeveynlik eğitimi evliliğinizin öncesine dayanır. Hayırlı bir evlat sahibi olmak istiyorsanız unutmayın ki hayırlı bir anne ve baba olmalısınız.

Evliliğin en birincil şartlarından bir tanesi de verimli bir geleceği olan bireyler yetiştirebilmek, örnek bir aile ve anne – baba olabilmektir.

Anne ve baba olmadan önce iyi bir birey olmaya çalışmalısınız. Asıl mevzu da budur aslında. Pozitif, soğukkanlı, empati kurabilen ve iradeli bir yapınızın olması gerekir. En önemlisi de sorumluluklardan kaçan biri olmamalısınız.

Anne ve baba olmak daha doğrusu iyi bir aile olabilmek için sorumluk alabilen bireyler olmak gerekir. Çünkü bu bahsedilenlerin temelinde sorumluluk duygusunun iyi yönetilip yönetilemediği yatar…

İyi kalpli ve sevecen olmalısınız. Çocuğunuzu anlamalı ve karşılıklı saygı çerçevesinde ilişkinizi geliştirmelisiniz.

Olumlu ya da olumsuz herhangi bir olay karşısında önce dinleyip sonra yargılamalısınız. Emin olmadığınız mevzularda çocuklarınıza karşı sert tepkiler vermekten kaçınmalı onlara güvenmelisiniz.

İyi bir ebeveyn olmak iyi bir insan olmak ile eş anlamlıdır. Bu konuyu bu şekilde değerlendirdiğinizde bu sorunu da rahatlıkla ortadan kaldırmış olacağınıza emin olabilirsiniz.