ileri yaşta hamilelik

geç anne olabilirmi


 

Yapılan araştırmaların da desteklediği gibi, şüphesiz ki anne olmak her kadında doğal olarak var olan iç dürtüsel bir olgudur. Zamanı gelince ve şartlar elverişli olduğu zaman hemen hemen çoğu kadın annelik duygusunu tatmak istiyor.

Peki geç yaşta anne olmak sağlıklı mıdır?
Erken ya da geç yaşta anne olmanın avantajları ve dezavantajları neler olabilir?
Bilindiği üzere, 21. yüzyılda, artık karşımızda tamamen kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan, özgür, kariyer ve iş sahibi olabilmek için çaba sarf eden, evliliği ya da çocuk planlamasını arka plana atan kadınlar var. Evlilik inanç ve değerler sisteminde meydana gelen değişiklik, kısırlık, doğum kontrol yöntemlerinin çok çeşitli hale gelmesi de bu durumu ortaya çıkaran diğer etmenler olarak gösterilmektedir. Bu nedenlerden dolayı, otuzlu yaşlardan sonra çocuk sahibi olmanın avantajı daha çok kariyer, iş ve para olarak kabul edilmektedir. Fakat detaylı bir şekilde incelediğimizde bu durumunu meydana getirdiği fiziksel, psikolojik ve maddi olumsuzlukları da açık bir şekilde görmekteyiz.

Öncelikle psikolojik boyutundan bahsedecek olursak, yıllardır çalışmış, özgür olamaya alışmış ve sıkı bir sorumluluk içerisine girmemiş kadınlar için geç yaşta anne olmak çok yıpratıcı ve zorlayıcı olabiliyor. Birden ev işlerine dönerek, çocuğun her alandaki ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak belli bir yaşa gelmiş kariyer sahibi kadın için ekstra yorucu bir iş olarak alınabiliyor. Bunun yanında, yaşın getirdiği birtakım özelliklerden dolayı, çocuğun ağlaması ya da çocukla oynamak anne için saçma ya da aşırı derece de yorucu olabiliyor. Anne ile çocuk arasında 30 gibi büyük bir yaş farkının olması da ilerleyen yıllarda ciddi derecede iletişim kopukluğunu ve jenerasyonlar arası farkın bariz bir şekilde görünmesine sebep oluyor.