Günümüzde genellikle tek çocuklu olmak tercih ediliyor. Ancak başlangıçta tek çocuklu olmaya karar veren birçok aile ilk çocuktan sonra ikinci bir çocuk sahibi olmayı da istiyor. Bu aşamada en çok merak edilen konulardan biri iki çocuk arasındaki ideal yaş farkının ne olması gerektiği. En başından itibaren iki ya da daha fazla sayıda çocuk isteyen aileler genellikle daha kısa aralıklarla çocuk sahibi olmayı ve onları bir arada büyütmeyi tercih ediyorlar. Ama buna sonradan karar veren ailelerin çoğu ilk çocukları doğup büyüdükten sonra çocuklarının yalnızlık hissini hafifletmek ve ona bir oyun arkadaşı sağlamak için, çocuğun da yoğun talepleriyle ikinci bir çocuğa karar veriyorlar. Böyle durumlarda ilk çocuk genellikle 5-6 yaşına gelmiş oluyor ve bir kardeş ve arkadaş isteğini sıklıkla dile getiriyor.

Peki, iki çocuk arasındaki ideal yaş farkı ne olmalı?

Bu sorunun aslında tek bir yanıtı yok. Anne babanın yaşı, çocuğa sahip olma koşulları, ilk çocuğun büyütülmesi aşamasında yaşanan sorunlar, çocukların cinsiyeti, anne babanın çocuklarla ne kadar ilgilenebildiği gibi birçok etmen yaş farkının çocuklar üzerindeki etkisinde belirleyici oluyor.

Diğer yandan iki kardeşin psikolojik özelliklerinin gelişiminde aralarındaki yaş farkının yanı sıra başka birçok etmen belirleyici olduğu için bu farktan kaynaklanan zorlukları belirlemek de zor olabiliyor.

Annenin psikolojik hazırlığının bir çocuğun büyüme ve gelişmesindeki önemi düşündüğünde ikinci çocuk için en ideal zamanın annenin ikinci çocuk için en çok hazır hissettiği zaman olduğu söylenebilir. Çünkü annenin hazırlığı, iki kardeş arasında yaşanabilecek sorunları önlemede de önemli bir belirleyicidir. Bu açıdan bakıldığında bir yaş fark da on yaş fark da iki çocuk arasında benzer etkiye sahip olacaktır.