İdeal bir ebeveyn olmaya çalışırken, istemeden çocuklarımızı disipline ederek, onları kafamızdaki şablonlara göre yetiştirmeye çalışırız. Ortaya çıkan iletişim sorunlarından yola çıkarak uzmanımız Dilek Kırcaoğlu, sizler için ideal anne ve baba olmanın yollarını anlatıyor.

Var olan ebeveyn-çocuk ilişkisinde, mükemmel çocuk yetiştirmek adına pek çok yanlışlar yapmaktayız. Çoğu zaman kendi yapamadıklarımızı çocuklarımız yapsın isteriz. Bununla birlikte en mükemmel anne baba tipi nasıl olur bunun arayışına gireriz. Çocuklarımızı disiplin altına almaya çalışır, kendi değerlerimizi onlara çok küçük yaşlardan itibaren empoze etmeye başlar ve sürekli onlara bir şeyler “öğretmeye” çabalarız.

Bunların hepsi onların iyiliği içindir tabii ki. Ancak bu eylemlerimiz genellikle onların incinmelerine, öz saygılarını yitirmelerine, yaratıcılıklarını, öğrenme ve keşfetme arzularını kaybetmelerine neden olmaktadır.

Sonra bu sevgisiz ve iletişimsiz ilişkilerin nasıl olduğunu, neden davranış problemleri çıktığını oturup düşünmeye başlarız.

Mükemmel olmaya çalışmak yerine, yaşamda öğrenme ve deneyimi merkeze alarak, çocuklarımızla olumlu bir iletişimde olmak, onların bizden saklayacak şeyleri olması yerine söyleyecek şeyleri olmasını sağlamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Çocuğunuzu önemsemek, sizden çok farklı fikirleri olsa da onu dinleyip, kabul gösterebilmek ve ona değerli olduğunu hissettirmek, onun benlik algısı için çok önemlidir. Anne babalar mükemmel değildir, insandır. Dolayısıyla sürekli doğru davranamaz, ama doğru iletişim kurma çabası içinde olabilir.

İdeal anne ve baba olmadan önce kendinize şu soruları sorun: