Yoga hocamızın zor pozları ve serileri yapmak için sıklıkla kullandığı bir söz bu: ‘Kol gücünle değil, ancak içsel gücünü kullanarak yapabilirsin. Bunun için sabırla defalarca denemelisin.’

Nedir içsel güç? İçsel güçlü nasıl olunur?

İçsel güç potansiyel olarak her birimizde bulunan, harekete geçirildiğinde karşı konulamaz bir şekilde ilerlememizi sağlayan, konsantrasyon yoluyla harekete geçirilebilen bir güçtür. Dingin bir zihin ve farkında bir beden uyumu gerçekleştiğinde içsel gücümüzü kullanabiliriz. İçsel gücümüzü kullanabilmek için kendimizle çalışmamız gerekir. Üzerimizdeki yüklerden kurtulup hafiflediğimizde içsel gücümüzü hissetmeye başlarız.

İçsel gücünüzü harekete geçirecek bazı temel adımlar:

1. Kendinize şefkat gösterin.

Hayatımızda bir değişiklik yapmak istediğimizde, istediğimizle yapmamız gereken çatıştığında içimizdeki bir ses bizi acımasızca eleştirir, engel olmaya çalışır. Bizi adeta hareketsiz kılar. Eğer o eleştirel ses içinizde sıklıkla konuşup sizi yargılıyorsa bilin ki içsel gücünüzün sesini susturuyordur.

Her gece bir yastık alın o yastığın 5-6 yaşınızdaki haliniz olduğunu hayal edin. Her yargıladığınızda eleştirdiğinizde o küçük çocuğun üzüldüğünü, incindiğini kurgulayın. Her gece ona sıkı sıkı sarılın ve tüm hatalarına rağmen onu sevdiğinizi söyleyin. Onu koruyacağınıza, incitmeyeceğinize söz verin.

2. İçinizdeki çocuğun neye ihtiyacı olduğunu keşfetmesi için ona zaman ayırın.

Bir çocuk, ne olursa olsun onu kabul ettiğinizi hissettirdiğinizde size güvenir ve kendi olur.Ancak o zaman ne istediğini, neye ihtiyacı olduğunu paylaşır. İçinizdeki küçük çocuğun sesini duyabilmek için her gece sadece 10 dakika hiç bir şey düşünmeden boşluğa bakmanız yeterli. Bir süre sonra onu duymaya başlayabilirsiniz.

3. İhtiyaçlarınızı karşılamak için önce kendi kaynaklarınıza başvurun. Eğer halledemiyorsanız mutlaka yardım isteyin.

Belki ihtiyacınız olan işinizden ayrılmak. Sevgilinizden ayrılmak. Şehir değiştirmek. Daha çok para… Bu ihtiyacınızı nasıl karşılayabileceğinizi önce içsel kaynaklarınıza başvurarak çözmeye çalışın. Eğer halledemiyorsanız güvendiğiniz bir dosttan ya da bir uzmandan destek isteyin.

4. Kendi anne babanızdan özgürleşin.

Yukarıda bahsettiğim o eleştirel sesler genellikle anne babalarımıza ait seslerdir. Anne babalarımıza da kendi anne babalarından aktarılan kültürel toplumsal değer ve mesajlar bizim içselleştirdiğimiz sesler haline dönüşürler ve pek çok zaman bizi kontrol eder ve engellerler. Hiçbir anne baba kusursuz değildir. Her anne baba bir şekilde çocuğunu örseler. Onların sesleri konuşmaya başladığında susturun o sesleri. Kendi iç sesiniz şu anda size yol gösterecek tek gerçek rehberdir.

5. Güçlü yanlarınızı ve geliştirmeniz gereken yanlarınızı belirleyin.

Hepimiz farklıyız. Bazılarımızın sesi güzelken bazılarımızın analitik kafası güçlüdür. Onlar bizim güçlü yanlarımızdır ve biz onları kullanarak rahatlıkla zorlanmadan başarılı olabiliriz. Bazı konularda başarılısınızdır ama hep bir mücadele ve zorlanma yaşarsınız. Özellikle bazı kişilerin sürekli kendilerini zorlamaya eğilimleri vardır.