Psikolojik Danışman ve Hipnoterapist Cenk Kahvecioğlu, hipnozla ilgili merak edilenleri cevaplıyor…

Sizlerle hipnozun ne olduğunu ve hangi alanlarda kullandığını paylaşmak istiyorum. En çok sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Hipnoz nedir?

Ben size her yerde yazdığı gibi bir rüya hali olmadığını falan anlatmayacağım hipnozun ne olduğunu anlamak için küçük bir şey yapmanızı istiyorum. ” Şimdi sizden, kırmızı bir topu havaya atmanızı ve topun yavaş yavaş düşüşünü hayalinizde canlandırmanızı istiyorum. Ne güzel düşüyor salına salına zıplıyor değil mi?” Çok güzel.İşte hipnozun mekanizması da bu kadar basittir ve gün içerisinde birçok kez hipnoz oluruz. Diğer bir örnekte araba kullanan okuyucularım bilirler, zaman zaman hepimize olur arabayı kullanırken dalar gideriz. İşte o daldığınız anlar da birer hipnoz halidir. Sadece biz ona dalmak deriz ama nereye olduğunu bilmeyiz.

Hipnoza girdikten sonra ya uyanmazsam?

Eğer bu soruyu merakla okuyorsanız seyrettiğiniz bir filmden ya da şovdan etkilenip hipnoz olmuşsunuz demektir. Çünkü hipnoz telkinlerle oluşturulur ve dolayısıyla çıkmamak diye bir şey yoktur. Literatürde hipnoz yapan tüm uzmanlar dâhil kimse böyle bir vakaya rastlamamıştır.

Ya söylemek istemediğim şeyleri hipnoz altında söylersem?

Gözünüzde canlanması için araba örneğini tekrar vereceğim, araba kullanırken daldınız! Ki biz buna hipnoz diyoruz peki siz bu haldeyken başkasına istemediğiniz bir şeyi söyler misiniz? Ve küçük bir not daha hipnoz halindeyken bilinçaltınız daha aktif olduğundan 1000lerce kez daha dikkatlisinizdir. Öyle değil mi? yoksa dalmış haldeyken araba kullanıp eve kadar nasıl sapasağlam geliyorsunuz?