bebek ve kariyerlikKadınlarda normal şartlarda 48-52 yaşlarında başlaması gereken yumurta sayısındaki azalma 40 yaşa yakın dönemde azalmaya başlarsa bu duruma ‘Erken Yumurtalık Yetmezliği’ denir. Yaklaşık yüzde 1-4 sıklıkta kadınlarda karşılaşılır. Beslenme Danışmanı, Sağlıklı Yaşam ve Üreme Koçu Dr. Murat Berksoy konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Basit bir testle anne olma şansınızı öğrenin…
Doğal yollarla hamile kalamayan erken yumurtalık yetmezliği olan kadınlar tüp bebek tedavilerinde başarı elde etmek de güçlük çekebilir. Çiftlerin çocuk sahibi olma umudunu tüketen bu sorunun altında yatan nedenlerden biri de tedavide kullanılacak kalitede yumurta elde edilememesidir. Bazen çok genç kadınlarda da yumurtalıklardan beklenilen cevap alınamamaktadır. Oysa erken yumurtalık yetmezliği tanısı kanda AMH, FSH, LH ve E2 hormonlarının düzeyleri ile konur. Ultrasonda da yumurtalıkta follikül adı verilen ve yumurta üretim rezervini gösteren yapıların sayısında azalma olduğu görülür. Bunun dışında antimüllerian hormon adetin herhangi bir gününde yapılan bir kan testi yumurta rezervi hakkında bilgi verebilir. Düşük AMH saptanan kadınlarda yumurtalıkların gebe kalma şansını arttırmak için uygulanan tedavilere cevap istenilen düzeyde olmamaktadır.

Olumsuz tablodan korunmak mümkün…

Yumurtalıkların fonksiyonlarını erken dönemde yitirmelerine neden olan pek çok faktör bulunabilir. Bunlar arasında en önemlileri genetik nedenler ve beslenme ve yaşam biçimini içeren çevresel faktörlerdir. Erken yumurtalık yetmezliği olan kadınlar yaşam süreleri boyunca gelişebilecek tüm olumsuz koşullardan aslında korunabilir. Bunun için yaşam tarzlarını düzenlemeleri ve gerekli tetkikleri yaptırarak uygun tedavileri uygulamaları konusunda desteklenmeleri büyük önem taşımaktadır. Aşırı Alkol, sigara, kafein kullanımı, şişmanlık, aşırı zayıflık, doymuş hayvansal gıdaların aşırı tüketimi gibi çevresel etkenler de menopoz yaşını etkileyebilir. Gebeliğin 20. haftasında her kız çocuğunda yumurtalıkta 3.5 milyon yumurta bulunurken doğumda bu sayı her yumurtalıkta 1 milyona, ergenlik döneminde 300 bin ve 40 yaşında 10 bine düşer. Üreme çağı boyunca sadece 500 dolayında yumurta gebelikle sonuçlanabilecek hale gelir. Kırk yaşından sonra yumurtaların kaybında bir hızlanma izlenir.

Erken yumurta yetmezliğinin nedenleri

Kemoterapi ve radyoterapiye maruz kalma dışında bağışıklık sistemine ait bozukluklar; yumurtalıklara karşı antikorlar sentezlenir ve yumurtalık dokusunun tahrip olmasına neden olur. Beraberinde tiroid, paratiroid ve böbreküstü bezi bozuklukları, bazı romatizmal hastalıklar, bazı kan hastalıkları ve şeker hastalığı olarak ortaya çıkabilir.