Bir tecavüzcü hapisten çıktıktan sonra ona nasıl davranılmalı?

Bu soru, tecavüz suçundan hapse mahkım edilen futbolcu Ched Evans’ın futbola geri dönmesiyle daha sık dile getirilir oldu.

Evans, çok sarhoş olduğu için rızası olmayan bir kadına tecavüz etmekten dolayı iki buçuk yıl hapiste kalmış ve geçen ay serbest bırakılmıştı.

Sheffield United’ın Evans’ı antremanlara alma kararı, kamuoyunda tepkiyle karşılandı ve protesto edildi.

Hatta Twitter kullanıcısı “Jean Hatchet” ve ailesi, bir imza kampanyası başlatarak, takımın Evans’ın kadroya almamasını talep etti.

Kampanyaya yaklaşık 160 bin kişi destek verdi.

‘Evans futbola devam etmemeli’

Suçunu hiçbir zaman kabul etmeyen Evans, masum olduğunu savunuyor. Hatta ailesi de futbolcunun masumiyetini destekleyen bir internet sitesi açarak, kampanya başlatmıştı.

Sheffield United ise, Profesyonel Futbolcular Derneği’nin kendileriyle iletişime geçerek Evans’ı antremanlara çağırmasını istediğini öne sürdü.

Takımın yaptığı açıklamada “Talepte, antremanların Evans’ı tekrar eski formuna kavuşturacağı ve bu sayede yeniden iş bulabileceği belirtildi” denildi.

Takımı savunanlar ise, Evans’ın yeteneği doğrultusunda yeniden iş bulmasına izin verilmesi gerektiğini söylüyor. Ama eleştirenlerin çoğu, sporun diğer iş dallarıyla bir tutulmaması gerektiğini belirtiyor.

Benzer bir eleştiri, imza kampanyasında şöyle dile getiriliyor:

“Evans’ın bir futbol oyuncusu olarak görevine geri getirildiğini düşünmek bile tecavüze uğrayan kadına çok büyük bir hakaret. Onun gibi tecavüz mağduru olan tüm kadınlara büyük bir hakaret. Aslında bunun erkeklere verdiği mesaj şu: ‘Tecavüz ederseniz, affedileceksiniz.'”