Araştırmalar, gülmenin ve kahkaha atmanın sağlığa faydalı olduğunu ve hayatımızın pek çok alanında pozitif etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

İşte gülmenin 7 faydası:

Gülümsediğinizde endorfin salgılarsınız

Endorfin bize mutluluk veren ve stres seviyemizi düşüren hormondur. Gülümseyemiyorsanız yalandan yüzünüze bir gülücük yerleştirin. Bu bile endorfin salgılamanız için yeterli olacaktır. Çünkü beyin, her iki tip gülümsemede aynı kaslar çalıştığı için, gerçek gülümseme ile yalancı gülümsemeyi ayırt edemez.

Endorfin kendimizi mutlu hissetmemizi ve stresimizin azalmasını sağlar

Aynı zamanda vücudun doğal ağrı kesicisidir. Kronik ağrılara sahip insanlar için gülmek acı ile başa çıkmak için iyi bir yöntemdir. Ayrıca, düştüğünüz zamanlarda gülerek ağrınızı azaltabilirsiniz.

Endorfin arttıkça stres hormonu kortizol azalır

Kendimizi stresli ve gergin hissettiğimiz zamanlarda kortizol daha aktif olur ve hoş olmayan duygular hissetmemizi sağlar.

Gülmek ciğerleri genişletir, vücuttaki kasları esnetir ve özdengeyi uyarır

Bu, vücuda egzersiz yapmış gibi fayda sağlar ve oksijen alımınızı destekler.

İyi bir kahkaha duygularınızı serbest bırakmanızı sağlar

İçinizde tuttuğunuz duyguları serbest bırakmanın en iyi yolu iyi bir kahkaha atmaktan geçer. Her şey siz gülümsedikten sonra, gözünüze, daha iyi ve daha kolay görünecektir.

Gülümsemek çekici olmanızı sağlar

Gülümsemek, insanların size yaklaşabilmesi için cesaret verir. Gülümsediğiniz zaman başkalarıyla daha kolay iletişime geçebilir ve daha çok eğlenebilirsiniz. Üstelik iyi hisler ve gülümsemek bulaşıcıdır, başkalarına da iyi hisler aşılayabilirsiniz.